bool(false)

Pojistné podvody v pololetí: mohutný nárůst v oblasti škod na zdraví po nehodách

Pololetní výsledky pojistných podvodů přinášejí jasná fakta: pojišťovna Generali odhalila 55 případů v celkové výši 65,8 milionu korun. Zatímco souhrnné počty podvodů meziročně narostly jen mírně (z 53 na 55), jejich objem vyskočil o 150 procent! Celková suma je tak již v pololetí vyšší než za celý rok 2016.

„Jednoznačně můžeme říci, že letošnímu roku dominuje odhalování podvodného jednání u podnikatelského pojištění, a to dosud za 38,5 milionu korun. Pro tyto případy je typické, že jde o vyšší škody. Zdá se, že ani dobrá kondice české ekonomiky neodrazuje firmy od snah v kontaktu s pojišťovnou podvádět,“ komentuje fakta Miroslav Jansa, specialista Týmu detekce a vyšetřování pojišťovny Generali.

Mohutný nárůst podvodů zaznamenala Generali v oblasti náhrad škod na zdraví z povinného ručení. „V prvním pololetí se nám podařilo překazit nekalé plány směřující k výplatě pojistného plnění za 4,8 milionu korun. To je o 600 procent více než v roce 2016,“ upřesňuje Jansa. Dramaticky vyšší čísla byla zaznamenána také v oblasti škod hlášených z havarijního pojištění. Tam se meziroční nárůst objemu odhalených podvodů zvýšil o 166 procent na 1,7 milionu korun.

Nejvíce podvodů, které se podařilo prokázat, se odehrálo na území Prahy, šlo o 13 případů za 21,7 milionů korun, následuje Moravskoslezský kraj (8 případů za 3,5 mil. Kč) a Jihočeský (4 případy za 1,3 mil. Kč) společně s Ústeckým (4 případy za 500 tisíc Kč).

Odhalování pojistných podvodů věnuje pojišťovna Generali vysokou pozornost, mimo jiné významně navýšila v regionech napříč Českou republikou počet specialistů, kteří se této činnosti věnují. K detekci podvodného jednání pak používá průběžně zdokonalované procesy a metody.

Pojistný podvod patří mezi jednání, které vede k trestnímu stíhání. V případě prokázání za něj hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody v délce až 10 let.

PŘÍPAD ODHALENÉHO PODVODU

Podnikatel pojišťovně nahlásil úmyslně založený požár v jeho objektu na zpracování dřeva – pachatel byl neznámý. Důsledným šetřením se ukázalo, že budova byla požárem již dříve několikrát poškozena, ale nebyla společně s jejím vybavením opravována v takovém rozsahu, jak podnikatel uváděl v komunikaci s pojišťovnou. Jinými slovy po posledním požáru došlo k uměle navýšenému rozsahu škody. Pojistné plnění tak bylo odmítnuto a s podnikatelem pojišťovna ukončila smluvní vztah.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru