Pojistné podvody v pololetí: mohutný nárůst v oblasti škod na zdraví po nehodách

Pololetní výsledky pojistných podvodů přinášejí jasná fakta: pojišťovna Generali odhalila 55 případů v celkové výši 65,8 milionu korun. Zatímco souhrnné počty podvodů meziročně narostly jen mírně (z 53 na 55), jejich objem vyskočil o 150 procent! Celková suma je tak již v pololetí vyšší než za celý rok 2016.

„Jednoznačně můžeme říci, že letošnímu roku dominuje odhalování podvodného jednání u podnikatelského pojištění, a to dosud za 38,5 milionu korun. Pro tyto případy je typické, že jde o vyšší škody. Zdá se, že ani dobrá kondice české ekonomiky neodrazuje firmy od snah v kontaktu s pojišťovnou podvádět,“ komentuje fakta Miroslav Jansa, specialista Týmu detekce a vyšetřování pojišťovny Generali.

Mohutný nárůst podvodů zaznamenala Generali v oblasti náhrad škod na zdraví z povinného ručení. „V prvním pololetí se nám podařilo překazit nekalé plány směřující k výplatě pojistného plnění za 4,8 milionu korun. To je o 600 procent více než v roce 2016,“ upřesňuje Jansa. Dramaticky vyšší čísla byla zaznamenána také v oblasti škod hlášených z havarijního pojištění. Tam se meziroční nárůst objemu odhalených podvodů zvýšil o 166 procent na 1,7 milionu korun.

Nejvíce podvodů, které se podařilo prokázat, se odehrálo na území Prahy, šlo o 13 případů za 21,7 milionů korun, následuje Moravskoslezský kraj (8 případů za 3,5 mil. Kč) a Jihočeský (4 případy za 1,3 mil. Kč) společně s Ústeckým (4 případy za 500 tisíc Kč).

Odhalování pojistných podvodů věnuje pojišťovna Generali vysokou pozornost, mimo jiné významně navýšila v regionech napříč Českou republikou počet specialistů, kteří se této činnosti věnují. K detekci podvodného jednání pak používá průběžně zdokonalované procesy a metody.

Pojistný podvod patří mezi jednání, které vede k trestnímu stíhání. V případě prokázání za něj hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody v délce až 10 let.

PŘÍPAD ODHALENÉHO PODVODU

Podnikatel pojišťovně nahlásil úmyslně založený požár v jeho objektu na zpracování dřeva – pachatel byl neznámý. Důsledným šetřením se ukázalo, že budova byla požárem již dříve několikrát poškozena, ale nebyla společně s jejím vybavením opravována v takovém rozsahu, jak podnikatel uváděl v komunikaci s pojišťovnou. Jinými slovy po posledním požáru došlo k uměle navýšenému rozsahu škody. Pojistné plnění tak bylo odmítnuto a s podnikatelem pojišťovna ukončila smluvní vztah.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru