
Vyplynulo to z aktuálního reprezentativního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Téměř devět z deseti Čechů (88 % respondentů) by uvítalo více typů komerčního zdravotního připojištění, které by rozšířily možnosti péče.
„Nesoběstačnost v případě invalidity či jiných onemocnění je již dnes velkým problémem, který klade velkou fyzickou, psychickou i finanční zátěž na rodinné příslušníky. A situace se bude i nadále zhoršovat,“ informovala Helena Zavázalová, zástupkyně ředitele České asociace pojišťoven.
Vlivem stárnutí populace se jen v následujících dvaceti letech zdvojnásobí počet osob, které se nemohou postarat samy o sebe a kterým vznikne nárok na příspěvek na péči od státu. Z dnešních přibližně 360 000 osob se kolem roku 2060 dostaneme na 1,1 milionu lidí pobírajících příspěvek na péči.
S prodlužující se průměrnou délkou života jsou spojeny čím dál vyšší náklady na zdravotní i sociální péči. „Nedostatek kapacit i financí se bude dále prohlubovat a bude potřeba do systému dostat nové zdroje. Těmi může být právě soukromé pojištění,“ uvedl pojistný analytik Petr Jedlička.
„Doplňková péče je určitě cesta, kterou lze do českého zdravotnictví legálně přinést další prostředky. Bez úplatků lékařům a postranních plateb zdravotnickým zařízením. Ostatně v řadě zemí je takové připojištění zcela běžnou a funkční záležitostí,“ sdělila Zavázalová.
NN Životní pojišťovna už před dvěma lety uvedla, že podle tehdejších odborných propočtů se každý čtvrtý dospělý do věku 80 let stane závislým na pomoci druhých. Z reprezentativního průzkumu, který si v roce 2020 pojišťovna zadala, vyplynulo, že 70 procent respondentů uvědomuje, že se o sebe budou v případě potřeby muset postarat sami.
Ilustrační foto: Depositphotos.com