Polovina Čechů má zájem pojistit se pro případ nesoběstačnosti

Průzkum
Jako největší riziko vnímají Češi neschopnost postarat se o sebe ve stáří, obává se ho 73 procent z nich. Pojištění pro případ dlouhodobé péče a nesoběstačnosti je tak pro Čechy tím nejvíce atraktivním – obecně by ho uvítalo 69 procent respondentů a zájem o něj projevilo 53 procent respondentů.
Doplňkovou péčí lze do českého zdravotnictví legálně přinést další prostředky – bez úplatků lékařům a postranních plateb zdravotnickým zařízením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyplynulo to z aktuálního reprezentativního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Téměř devět z deseti Čechů (88 % respondentů) by uvítalo více typů komerčního zdravotního připojištění, které by rozšířily možnosti péče.

„Nesoběstačnost v případě invalidity či jiných onemocnění je již dnes velkým problémem, který klade velkou fyzickou, psychickou i finanční zátěž na rodinné příslušníky. A situace se bude i nadále zhoršovat,“ informovala Helena Zavázalová, zástupkyně ředitele České asociace pojišťoven.

Vlivem stárnutí populace se jen v následujících dvaceti letech zdvojnásobí počet osob, které se nemohou postarat samy o sebe a kterým vznikne nárok na příspěvek na péči od státu. Z dnešních přibližně 360 000 osob se kolem roku 2060 dostaneme na 1,1 milionu lidí pobírajících příspěvek na péči.

S prodlužující se průměrnou délkou života jsou spojeny čím dál vyšší náklady na zdravotní i sociální péči. „Nedostatek kapacit i financí se bude dále prohlubovat a bude potřeba do systému dostat nové zdroje. Těmi může být právě soukromé pojištění,“ uvedl pojistný analytik Petr Jedlička.

PSALI JSME:
Tři ze čtyř Čechů se nejvíc bojí toho, že nebudou soběstační

„Doplňková péče je určitě cesta, kterou lze do českého zdravotnictví legálně přinést další prostředky. Bez úplatků lékařům a postranních plateb zdravotnickým zařízením. Ostatně v řadě zemí je takové připojištění zcela běžnou a funkční záležitostí,“ sdělila Zavázalová.

NN Životní pojišťovna už před dvěma lety uvedla, že podle tehdejších odborných propočtů se každý čtvrtý dospělý do věku 80 let stane závislým na pomoci druhých. Z reprezentativního průzkumu, který si v roce 2020 pojišťovna zadala, vyplynulo, že 70 procent respondentů uvědomuje, že se o sebe budou v případě potřeby muset postarat sami.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dobrá zpráva o Češích: O své blízké jsme v případě potřeby připraveni starat se více, než bývá v Evropě zvykem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB