
Na začátku letošního roku používalo podle v České republice podle odborného webu Statcounter jakoukoli verzi Windows bezmála 85 procent počítačů, přičemž z tohoto podílu 60,5 procenta měla nainstalovaný Windows 10. Celkem tedy více než 51 procent všech počítačů používalo Windows 10.
Podpora tohoto operačního systému končí 14. října, po tomto datu skončí nejen aktualizace tohoto programu, ale také instalace bezpečnostním záplat. Následné používání Windows 10 tak představuje bezpečnostní riziko pro jednotlivce i firmy.
Systém totiž bude zranitelný vůči novým typům kybernetických útoků, malwaru a dalším bezpečnostním hrozbám. Firmy, které zůstanou u Windows 10 i po skončení podpory, riskují potenciální narušení soukromí a ztrátu dat.
Až stovky tisíc počítačů
Nabízí se sice varianta bezplatné aktualizace na Windows 11, ta je ale možná pouze na zařízeních s odpovídající hardwarovou výbavou. Většinu starších počítačů bude potřeba vyměnit za nové. Podle odhadů může jít o stovky tisíc firemních počítačů.
„Podíl počítačů s Windows 10 sice dlouhodobě klesá, ale stále jde o nejrozšířenější operační systém v České republice. Pro stovky tisíc lidí i firem tedy letošní říjen znamená přelom, po kterém by neměli v používání Windows 10 pokračovat, jinak jim hrozí bezpečnostní problémy a finanční náklady na jejich řešení,“ uvedla Lucie Adámková, produktová manažerka IT distributora eD system.
Vedle bezpečnosti systému se navíc konec podpory Windows 10 dotkne i funkčnosti některých aplikací a služeb. Společnost Microsoft oznámila, že po 14. říjnu již nebude poskytovat telefonickou, chatovou a e-mailovou podporu aplikací balíku Microsoft 365 na zařízeních s nepodporovaným systémem.
Programy, jako Word, Excel, Powerpoint, Outlook či Teams, sice bude dál možné na zařízeních Windows 10 používat, ale nové funkce či aplikace nemusí v nepodporovaných operačních systémech fungovat.
Operační systém Windows 10 lze na počítačích, které splňují minimální hardwarové požadavky, bezplatně aktualizovat na Windows 11. Jenže pokud počítač nemá TPM čip ve verzi 2.0, který se stará o celkovou bezpečnost systému, nebude možné jej na Windows 11 aktualizovat.
„Zdaleka ne všechna zařízení s Windows 10 tento čip mají. Ve starých počítačích zpravidla chybí a nelze jej ani dodatečně instalovat. Kdo má takové zařízení a bude chtít udržet svá data v bezpečí i po 14. říjnu, bude si muset pořídit nový počítač,“ upozornila Lucie Adámková.
Některé firmy tak budou muset vyměnit desítky nebo dokonce stovky počítačů. Letos tedy lze očekávat obrovský zájem o nové počítače, a to nejen v České republice, ale po celém světě. „Konec podpory Windows 10 se dotkne stovek milionů zařízení,“ upozornila Adámková.
E-mailové nebezpečí
Společnost ComSource, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, upozornila na další hrozbu. Podle jejích údajů až 75 procent kybernetických útoků přichází skrze e-mailové zprávy. I přesto většina organizací toto riziko podceňuje, přičemž až 80 procent společností v kritické infrastruktuře se stalo obětí phishingových útoků.
„Tradiční bezpečnostní řešení již na ochranu před moderními phishingovými útoky nestačí,“ varoval Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource. Dodal, že je zapotřebí implementovat sofistikované systémy detekce v reálném čase.
„Dokáží proaktivně zachytit phishingové pokusy dříve, než se dostanou k uživatelům. Jedině tak lze hrozby efektivně eliminovat – až 82 procent úniků dat souvisejících s phishingem je totiž způsobeno lidskou chybou,“ dodal Štusák.
To mě netrápí….Nemám internetové bankovnictví a v počítači nic důležitého nemám.
Win11 se dají se softwarovou pomocí nainstalovat na hardware bez čipu TPM 2.0; články a postupy na internetu uvedené jsou.
U dlouhou dobu mám vypnuté na všech PC ktualizace a mám klid dělám to tak už přes 30 let a ůplně bez problému ,aktualizace ako0rát otravují například různé zámky a blbosti od windows 3.11 žádné zbytečné aktualizace nepěstuji