Polská centrální banka ponechala sazby beze změny

Názor
Pohyby na kurzu české koruny byly v úterý minimální. Koruna se od rána pohybovala v úzkém pásmu 23,51-23,56 CZK/EUR. K výraznějším pohybům jí nepřiměla ani horší data, která přišla z domácí reálné ekonomiky. Český průmysl zklamal výrazným meziměsíčním poklesem o 1,9 procenta meziměsíčně.
Polská centrální banka ponechala sazby beze změny na stávající úrovni 6,75 procenta tak, jak se očekávalo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pohledu objemu produkce zaznamenalo pokles 70 procent odvětví. Nejvíce k slabému dubnovému výsledku přispěla odvětví výroby aut (-5,2 % m/m) a elektronických zařízení (-13 % m/m). Nepotěšilo ani stavebnictví, jehož výstup v dubnu meziměsíčně poklesl o 3,4 procenta, když se nedařilo pozemnímu ani inženýrskému stavitelství.

Ve zbytku regionu byl pohyb měn nerovnoměrný. Maďarský forint posílil o 0,3 procenta a v odpoledních hodinách se obchodoval za 368,4 HUF/EUR. Polský zlotý naopak před zasedáním tamní centrální banky mírně ztrácel (0,4 % na 4,49 PLN/EUR).

Ta ponechala nicméně sazby beze změny na stávající úrovni 6,75 procenta tak, jak se očekávalo. V tiskové zprávě sdělila, že její další rozhodnutí budou závislá na vývoji dat, je připravena intervenovat na devizovém trhu, inflace se bude na cíl dle jejich slov vracet postupně, přičemž silnější zlotý by pomohl zkrotit inflaci.

PSALI JSME:
Zlato symbolizuje sílu země. Polsko repatriovalo 100 tun

Polská měna nicméně na vyjádření nijak nereagovala.  Vzhledem k rychle zpomalující inflaci (13 % v květnu) očekáváme první snížení sazeb o 25 bazických bodů již v září letošního roku. Další 50bodové bude podle kolegů z francouzské Société Générale následovat v říjnu.

Společná evropská měna v úterý k americkému dolaru oslabovala. Hned ráno ji zchladily německé tovární objednávky, které překvapily meziměsíčním poklesem o 0,4 procenta, když trh naopak počítal s růstem o 2,8 procenta. Vstup německé ekonomiky do druhého čtvrtletí zatím tedy nevypadá příliš optimisticky. Euro tak vůči americkému dolaru ztratilo 0,4 procenta a obchodovalo se za 1,067 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Polský zlotý poprvé v historii stojí méně než pět korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB