Poprvé po sedmi letech stojí litr benzínu přes 34 korun

Názor
Litr benzínu se v Česku poprvé od prosince 2014 prodává za více než 34 korun za litr. Jeho cena se nad tuto úroveň vyhoupla předevčírem. Dle dnes zveřejněných dat společnosti CCS činila jeho průměrná cena napříč ČR včera 34,01 koruny za litr. Nafta se včera prodávala za 32,05 koruny za litr, nejdráže od ledna 2020. 
Nafta zdražuje pomaleji než benzín pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo. Ilustrační foto: FAEI.cz

Cena ropy Brent tento týden přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Právě nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodražuje a ještě zdraží benzín i naftu českým motoristům. Nelze vyloučit, že během zimy se řidiči v některých regionech ČR, zejména v Praze, dočkají průměrné ceny kolem 40 korun za litr, jako v roce 2012.

Jedna z největších amerických bank, Bank of America, už polovině září varovala, že cena ropy se již tuto zimu může dostat na úroveň 100 dolarů za barel. To by právě výrazně zvýšila pravděpodobnost, že čeští řidiči budou za benzín platit průměrně až 40 korun za litr.

Čerpací stanice v ČR navíc zdražují benzín nad rámec zdražení ropy, jelikož se „hojí“ po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace.

Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.

Nafta zdražuje pomaleji než benzín pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo. Ropa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU (viz graf výše, pozn. aut.). Ropa totiž může plyn částečně zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn.

Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy. Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku budou dále zdražovat

Zavřít reklamu ×
  1. K čemu taková informace…..Jezdit na benzín a naftu může jen dinosaurus. Jsou jiné pohony a mnohem ekologičtější a také levnější. Já na benzín a naftu přestal jezdit kolem roku 2000. I taková zaostalá instituce jako česká pošta jezdí už mnoho let na CNG…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobní aktivita v Česku brzdí

Index nákupních manažerů (PMI) v září klesl na hodnotu 58 bodů z předchozích 61 bodů, což bylo velmi blízko očekávání analytiků a stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce. Index PMI tak …

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o jedno procento po předchozím poklesu o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB