Letní brigády nejsou jen o příležitostném výdělku

Poradna

Nadcházející prázdniny mají stovky tisíc studentů spojených nejen s týdny lenošení, ale také s letními brigádami. Důvody pro to jít o prázdninách pracovat jsou různé, od výdělku až po získání zkušeností v oboru, kterému se chtějí po studiích věnovat. Pro někoho může jít dokonce o první pracovní zkušenosti, kdy mohou do rozhodování vstoupit i rodiče. Obecně však pro všechny platí, že letní nabídka pracovních míst zejména ve službách a manuálních oborech je extrémně široká.

Letní brigády nejsou jen o příležitostném výdělku. Foto: Pixabay

Brigáda může mladým lidem pomoci nejen získat finanční prostředky pro splnění si momentálních přání, ale často je nasměruje i do dalších let a získají na ní zkušenosti, o nichž ve škole slýchávali jen v teoretické rovině.

Pokud pomineme případy, kdy ratolest nastupuje na brigádu v rodinné firmě, už jen získání pracovního místa je zmíněnou cennou zkušeností. S výběrem místa podle inzerátu či sepsáním odpovědi mohou pomoci rodiče nebo zkušenější přátelé, ale pohovor na personálním oddělení už každý adept absolvuje sám. A získává často první zkušenosti, které se budou v dalším životě hodit. Počínaje vhodným oblečením a vystupováním při pohovoru, přes schopnost reagovat na otázky personalisty až po vyjednání si platu a vyznat se v pracovní smlouvě.

Mohlo by se zdát, že brigáda ve skladu, obchodě či zemědělství nikoho profesně neposune. Omyl. Personalisté se shodují, že letní brigády v těchto oborech mají velký přínos především v tom, že si studenti poprvé uvědomují skutečnou hodnotu peněz, které byli do té doby zvyklí přijímat jako kapesné nebo jako symbolickou odměnu za vykonání drobných domácích prací.

Mladí brigádníci také získávají první pracovní návyky. Zjistí, že musí do práce chodit včas a navíc ve stavu, kdy jsou schopni nejméně osm hodin pracovat. A pro mnohé to bývá přísnější režim než v průběhu školního roku, kdy se po náročném večerním programu umějí z povinností omluvit. To už na brigádě, byť je dobrovolná, prakticky nelze. Motivací totiž je, že pracují za hotové peníze, nikoli kvůli vzdálené perspektivě ukončeného vzdělání.

Další důležitou motivací samozřejmě je to, že se na brigádě osvědčí a bude jim nabídnuta další spolupráce. Nejen pro příští prázdniny, ale za určitých podmínek v průběhu roku. Posunem může být i místo spojené s větší odpovědností i odměnou a do budoucna i pracovní místo, pokud student dochází na brigádu do firmy, která se zabývá oborem, který sám studuje a chce se mu věnovat. To je ideální scénář nejen pro brigádníka, ale i pro jeho zaměstnavatele.

Brigáda je i školou života, který na studenta čeká v příštích desítkách let. Nejenže je konfrontován s neznámými lidmi o několik generací staršími, kteří jej hodnotí nebo s ním spolupracují, ale často poprvé musí prokázat, že je schopen fungovat a prosadit se v kolektivu i konkurenčním prostředí, obhájit svou práci, prosadit nároky a připomínky. Získá, nebo naopak ztratí sebevědomí.

 Může se stát, že se výběr brigády mine s představou studenta o životním povolání, ale i tak může prázdninová zkušenost mít velký význam pro jeho budoucí práci. Kromě získání pracovních návyků je i jistým doporučením. Personalisté totiž při výběru upřednostňují toho, v jehož životopise objeví výraznou pracovní aktivitu i během studia. Naproti tomu angažování absolventa školy, který je praxí doslova nepolíbený, bývá krokem do neznáma, zda bude schopen brzy získat pracovní návyky, orientaci a schopnost spolupráce v týmu.

Je nutné připomenout ještě důležitou věc. Přestože letní brigády jsou popisovány především jako první pracovní zkušenosti, příležitostný výdělek či seznámení se s realitou, není to forma výchovy nebo podřadná záležitost. V první řadě se jedná o formu pracovního poměru, který se řídí zákoníkem práce a uzavřeným pracovněprávním vztahem. A z něj vyplývají pro obě smluvní strany nejen práva, ale i povinnosti, které je třeba dodržet.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru