Za několik dní budeme bilancovat uplynulý rok. A jaká by to byla bilance, kdyby v ní chyběla pasáž o našich financích? Nejen těch vydělaných, ale i obdržených ze strany státu. Ten je totiž v mnoha ohledech až překvapivě štědrý, proto určitě stojí za to si zkontrolovat, zda využíváte všechny možnosti jak si vypomoci erárem.
A na mysli tentokrát nemáme rady, kolik můžete ušetřit na daních, odpisech, úlevách či různých slevách, které však mají společné to, že nejdříve musíte hodně investovat, abyste malou část dostali zpět. Nikoli, dnes bude řeč o penězích, které můžete dostat na základě pouhé žádosti.
NEJVÍCE PENĚZ DÍKY DĚTEM
Tak například děti. Postarají se nejen o slevu na daních (nově platí, že slevu na děti mohou využít i podnikatelé, kteří vyčíslují náklady paušálně a měli by si tedy pohlídat zvýšení odpočtů v roce 2017), ale hlavně finanční dávky. Při čistém příjmu rodiny nižším než 2,7 násobek životního minima se oba rodiče mohou radovat z jednorázového porodného za první dítě ve výši až 20 817 Kč a při druhém o dalších skoro pět tisíc vyšším. Nárok je na úřadu práce možné uplatnit až rok zpětně.
Při vypočítávání příjmu rodiny jsou časté otázky, jak zohlednit postavení podnikajícího rodiče, který vykazuje ztrátu? Odpověď bývá pro mnohé zklamáním, protože i v tomto případě se počítá „jakoby“ se ziskem, konkrétně ve výši poloviny průměrné mzdy (v letošním roce tedy zhruba 13 700 Kč).
Dalším přilepšením jsou přídavky na děti. Letos mají nárok živitelé s nezaopatřenými dětmi a s příjmy do 2,4 násobku životního minima, od ledna půjde o 2,7 násobek. Novinkou je i to, že rodiny, které mohou prokázat alespoň nějaký zaznamenatelný příjem (nejsou dlouhodobě nezaměstnaní), se těší ze zvýšení měsíčního příspěvku o 300 Kč. A to je zvýšení podstatné, protože v závislosti na věku se na nezaopatřené dítě platí 800 Kč (do 6 let), 910 (do 15) a 1000 Kč (do 26).
OŠETŘOVNÉ UŽ OD ZAČÁTKU
O další kompenzaci ze strany státu můžeme žádat ve chvíli, kdy nám dítě onemocní. Pro návštěvu lékaře můžeme čerpat celodenní volno s náhradou mzdy, doprovod k lékaři však musí být prokazatelně nezbytný a návštěvu lze uskutečnit jen během pracovní doby. Při samotném ošetřování už s náhradou mzdy počítat nemůžete (jen s uvolněním z práce), ale je možné si zažádat o ošetřovné. Proplácí se automaticky již od prvního dne při krátkodobém onemocnění nebo úrazu dítěte mladšího 10 let. Když chcete zůstat doma s dítětem starším (do 16 let), potřebujete už potvrzení lékaře.
A výše této sociální dávky? Není to často vzpomínaných 60 % mzdy, ale částka nižší, protože podobně jako u nemocenské se těch 60 % vypočítá z již redukovaného základu. Velmi orientačně, při měsíční hrubé mzdě 30 000 Kč můžete počítat s denní dávkou kolem 520 Kč (i o víkendech a svátcích). Maximální doba vyplácení 9 kalendářních dní je v případě samoživitelek prodloužena o další týden.
V případě dlouhodobě nemocných je letošní novinkou prodloužení placeného volna až na 90 dní, je však oproti krátkodobému ošetřování nutné splnit ještě několik dalších podmínek.
Na finanční podporu od státu je možné se spolehnout nejen prostřednictvím dětí, obdobně se sociální částky počítají i při nemocenské či ošetřování dospělých. A peněz od státu, alespoň po dobu několika měsíců, se dočkáte i při další nepříjemné životní situaci – když přijdete o práci.
NA DLAŽBĚ DLOUHO NETRUCHLIT
Základní radou je, v takovém případě dlouho netruchlit a vypravit se co nejdříve na úřad práce, i když pro nováčky to není zkušenost právě povzbudivá. Ale obvykle na vybranou není. Podmínkou pro přiznání podpory je odpracovaných minimálně 12 měsíců (bylo placeno sociální pojištění) v předchozích dvou letech a uchazeč v posledním půlroce nedostal výpověď kvůli zvlášť hrubému porušení pracovních povinností.
Výše podpory se vypočítá z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání (podnikatelé z posledního vyměřovacího základu), přičemž s přibývajícími měsíci klesá. A nárok na ni ovlivní také věk žadatele (nad 55 let až 11 měsíců). Nezaměstnaní si mohou přivydělávat (po dobu přivýdělku se pobírání podpory přeruší), ale od poloviny letošního roku už jen v rámci dohody o pracovní činnosti nebo v pracovním či služebním poměru.
Ale to samozřejmě není všechno. Kdo nemá takříkajíc ani na chleba, může požádat o dávky hmotné nouze. Nárok se hodnotí podle příjmů, výdajů, sociálních a majetkových poměrů a od února je výše dávky vázána na odpracování stanoveného počtu hodin v dobrovolné veřejné službě.
V mimořádné situaci stát poskytuje bezodkladně tzv. okamžitou pomoc, jejímž podnětem jsou kromě majetkových či sociálních poměrů i např. živelné pohromy. A o doplatek na bydlení si mohou požádat ti, kterým na nájem nestačí ani určená část vlastních příjmů navýšená o příspěvek na bydlení. Možností, jak „pumpnout erár“, je samozřejmě ještě mnohem víc, ale obecně platí, že mnohem lepší je se spolehnout na vlastní síly a příjmy.
V příštím díle poradny se budeme věnovat novinkám, které do oblasti peněz od státu vnese legislativa v roce 2018.