Nosit v peněžence platební karty a doklady se nevyplácí

Poradna

Podle průzkumu Raiffeisenbank, který provedla agentura NMS Market Research, nosí čtyři z pěti Čechů v peněžence společně s penězi také doklady a platební karty. Policejní statistiky přitom varují - každý měsíc dojde v průměru k tisícovce kapesních krádeží. Policie proto doporučuje nosit platební kartu a osobní doklady odděleně od peněz.

Ilustrační foto: Pixabay

Průzkum rovněž ukázal, že s věkem se opatrnost lidí zvětšuje. Zatímco 98 % mladých do 24 let nosí platební kartu a doklady společně s penězi, mezi lidmi ve věku 55 až 64 let jsou to jen dvě třetiny.

Naprostá většina lidí má pochopitelně své peníze schované v peněžence. V průzkumu to potvrdilo devět z deseti žen a tři čtvrtiny mužů. Další zhruba čtvrtina dotázaných mužů obvykle hotovost strčí do kapsy nebo nosí zvlášť mince a bankovky. Také čtvrtina mladých lidí má peníze volně po kapsách, v batohu či kabelce.

Na druhou stranu u sebe lidé velkou hotovost nenosí, většina (71 %) má v peněžence částku do tisíce korun. Tisícikorunovou a vyšší hotovost s sebou nosí častěji obyvatelé malých obcí do tisíce obyvatel, což vyplývá ze skutečnosti, že na vesnicích obvykle nejsou bankomaty a není možné platit kartou.

Na mladé generaci je naopak jasně vidět, že je zvyklá platit kartou. Polovina lidí do věku 24 let mívá u sebe hotovost do 500 Kč.

Co dělat, když nám někdo platební kartu ukradne? Prvním krokem je okamžitě ji zablokovat, protože čas hraje důležitou roli, jak co nejvíce zachránit. Zneužití totiž hrozí především u bezkontaktních platebních karet, kdy u nižších částek není nutné při placení zadávat PIN.

Telefonní číslo pro blokaci by měl mít každý neustále u sebe. Samozřejmě, odděleně od karty.  Před finanční ztrátou ochrání i pojištění pro případ zneužití platební karty.

Vzhledem k tomu, že většina Čechů v peněžence nenosí vysoké částky v hotovosti, při krádeži je větší nepříjemností ztráta času a nakonec i financí při vyřizování nových dokladů. Jejich získání totiž stojí nejen čas, ale i peníze.

Například na nový občanský průkaz se čeká až měsíc a zaplatíte sto korun. Také za řidičský průkaz zaplatíte 50 korun, pokud si na něj počkáte zhruba 20 dnů, nebo 500 korun a průkaz dostanete do pěti dnů.

Ve hře je pochopitelně i možnost, že zloděj odcizené doklady zneužije. Případy, kdy si podvodníci na cizí doklady půjčili statisíce, rozhodně nejsou ojedinělé. Proto je nutné odcizení osobních dokladů ihned nahlásit na policii, aby bylo možné žádat anulování podobných transakcí.

Druhým důvodem okamžitého nahlášení je, že potvrzení od policie slouží jako dočasné doklady a je nutné je předkládat při žádosti o duplikát.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.