Málokdo je s výší svého důchodu spokojený. A tak není divu, že jen v letošním roce požádá téměř 100 000 důchodců o jeho přepočet. Samotná nespokojenost k navýšení penze však nestačí, důležité je ke slovu důchodce přidat přívlastek pracující a splnit ještě další podmínky k tomu, aby pohled na výši konta byl o něco radostnější.

O navýšení starobního důchodu mohou pracující důchodci (zaměstnaní či podnikající) žádat vždy po 360 odpracovaných dnech. Pokud si zažádají po delší době, přepočet je i tak proveden po 360 dnech a další dny se převedou na další přepočítání.
NECELÉ PŮLPROCENTO ZE ZÁKLADU
Další podmínkou je, že důchodci provozují výdělečnou činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění, navýšení se tedy netýká např. těch, kteří si přivydělávají na základě dohod o provedení práce nebo provedení činnosti. Důchodce však nemusí požadovaný počet dní odpracovat v kuse, sčítají se všechny odpracované úseky vyjma pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti, neplaceného volna a neomluvené absence.
Za každých 360 dnů odpracovaných při pobírání důchodu se důchod zvýší o 0,4 % výpočtového základu, tj. částky, z níž byl důchod původně vypočítán. Nikoli z aktuální výše důchodu, jak by se nabízelo.
O přepočet důchodu je nutné písemně žádat okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště nebo přímo ústředí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ale vždy až poté, co žadatel může vykázat požadovaný počet odpracovaných dní, nikoli předem. K žádosti se předkládá evidenční list důchodového pojištění prokazující dobu výdělečné činnosti,
ČEKÁ SE PÁR MĚSÍCŮ
Osoby samostatně výdělečně činné předkládají výpis z evidence OSVČ, který jim vydá příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, proto je výhodnější žádat o přepočet penze až po odevzdání každoročního Přehledu o příjmech a výdajích, nebo žádost doložit přehledem o zaplacených zálohách na sociální pojištění.
Zpracování žádosti obvykle trvá několik měsíců, zvýšení důchodu se však i v případě této prodlevy doplácí ode dne, kdy na ně vznikl nárok. Totéž platí v případě, kdy se žadatel na sociální správu obrátí po několikaleté pracovní činnosti. Pak se přepočítávají zvlášť jednotlivé úseky po 360 dnech, o každém průběžném navýšení je žadatel informován také zvlášť, ale navýšení za dosud nezhodnocené roky je vyplaceno naráz.
Jak postupovat při žádosti o přepočet důchodu?
- O navýšení starobního důchodu mohou pracující důchodci (zaměstnaní či podnikající) žádat vždy po 360 odpracovaných dnech.
- Musí jít o výdělečnou činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění.
- Za každých 360 dnů odpracovaných při pobírání důchodu se důchod zvýší o 0,4 procenta výpočtového základu, a to i zpětně k datu, kdy nárok vznikl.
- O přepočet důchodu je nutné písemně žádat okresní správu sociálního zabezpečení, nejdříve však den poté, co může žadatel doložit vzniklý nárok.