Poprvé je nutné přiznat i příjmy osvobozené od daní

Poradna

Poprvé se v daňových přiznáních za loňský rok objeví nejen částky pro výpočet daně, ale také příjmy od daní osvobozené. Nejedná se o přiznání k majetku, protože avizovaný zákon o prokázání původu majetku ještě schválen nebyl, ale spíše o přípravu pro jeho uplatňování. Finanční úřady chtějí nově znát všechny příjmy, o kterých dosud neměly šanci se dovědět z daňových přiznání nebo nahlédnutím do veřejného katastru nemovitostí.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Opatření zahrnuje například dědictví, převody podílů ve společnostech nebo výhry v loteriích. Minimální hranice pro peněžní i jiné majetky získané v průběhu loňského roku je stanovena na pět milionů korun.

Jedná se o příjmy osvobozené od daně, například dědictví a dary mezi příbuznými, převody obchodních podílů ve firmách, výhry v loteriích nebo některé příjmy z prodeje cenných papírů.

Zmíněné transakce dosud stát nezajímaly, teď o nich chce mít přehled. Mj. v souvislosti s připravovaným zákonem o prokázání původu majetku, ale také při prokazování výnosů z majetkové kriminality.

Finanční správa už eviduje první oznámení, protože s hlášením není nutné čekat až na daňové přiznání, ale je možné je podávat bezprostředně po obdržení daru či výhry, očekává jich až desítky tisíc ročně.

Jedná se pouze o majetek, který nepodléhá dani z příjmů, do limitu pěti milionů se tedy nepočítají např. výdělky v zaměstnání. Ti, kdo letos přes pět milionů vydělali, si s touto obdobou „majetkového přiznání“ nemusejí dělat starost. Tento příjem je zahrnutý v daňovém přiznání, které poplatník podává sám nebo prostřednictvím daňového poradce či zaměstnavatele.

Stejně tak, pokud má někdo příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu, není třeba podávat oznámení – transakci si umí daňová správa dohledat v katastru. A navíc se na tuto transakci již vztahuje některá z forem daní, které bylo nutné zaplatit.

Když někdo opomene příjem oznámit, čeká ho pokuta až ve výši daně z příjmu, tedy minimálně 15 %. Což může vyjít draho – pokuta se totiž počítá z celé prokázané částky, kterou daňový poplatník obdržel bez ohledu na zisk či ztrátu, která je s tím spojená. Často se to může týkat prodeje cenných papíru. I když mohou být od daně osvobozené, tak nenahlášení tohoto kroku znamená, že bude vyměřena patnáctiprocentní daň z často několikamilionové částky, za kterou byly cenné papíry prodány, přestože zisk z prodeje mohl být jen v řádu desítek tisíc.

Pokutu může dostat i někdo, kdo nenahlásil prodej podílu ve firmě v domnění, že když na prodeji prodělal, povinnost se na něj nevztahuje. Nebo rodiče, kteří nenahlásí, že svým dětem darovali nebo půjčili částku peněz přesahující pět milionů.

Daňoví poradci navíc doporučují, aby poplatníci nahlásili daňovému úřadu i to, když hranici pěti milionů přesáhne součet všech darů či výher. A příjmy nad pět milionů vždy. Pokud by si někdo nebyl jistý tím, co má o příjmu uvést, může si stáhnout formulář z webu finanční správy.

Poslední možnost pro oznámení osvobozených příjmů z loňského roku je ke konečnému termínu pro podání daňového přiznání – tedy 1. dubnu 2016.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.