Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných

Poradna

To je ale zlatokopka, říkává se o obvykle mladých krasavicích uhánějících bohaté staříky. Jenže zkušený divák hollywoodských trháků ví, že na tyto lovkyně iluzí o náhlém zbohatnutí existuje účinná zbraň – předmanželská smlouva. A protože zlatokopky doputovaly až k nám, není divu, že se i v Čechách mezi nové vymoženosti civilizace zařadily také předmanželské smlouvy. Jsou stále populárnější, jejich počet uzavřených v letošním roce se odhaduje už na 10 000. I když... jsou to předmanželské smlouvy tak nějak po našem.

Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných. Ilustrační foto: Pixabay

Předně je třeba upozornit, že výraz předmanželská smlouva česká legislativa nezná. Jedná se o smlouvu, kterou si budoucí manželé před sňatkem sjednávají jiný než zákonný manželský majetkový režim. Do manželství totiž partneři vstupují obvykle s jistým majetkem, další získají v průběhu manželství. A pokud chtějí, aby v případě rozvodu, nebo úmrtí jednoho z nich bylo s tímto majetkem naloženo jinak, než určuje zákon, nebo se chtějí vyhnout složitému dohadování před soudem, uzavřou smlouvu, které tedy budeme pro zjednodušení říkat předmanželská.

Na rozdíl od závěti, kterou stačí sepsat rukou a opatřit podpisem a datem, předmanželskou smlouvu musíme uzavřít u notáře. Za notářský zápis zaplatíme 3000 Kč v případě, že smlouva stanoví jen obecné zásady, jakými se bude řídit nakládání s naším majetkem. Pokud však budeme se smlouvě zmiňovat konkrétní statek, příklad nemovitost, pak si notář vezme částku vypočítanou z hodnoty tohoto majetku.

Rozhodně se vyplatí předmanželskou smlouvu nechat zaregistrovat v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, i když to znamená další vydaní. Registrací totiž odpadá povinnost prokazovat existenci druhé straně, kdykoli to budeme potřebovat. A vyhneme se tak nepříjemnému překvapení, že partner za našimi zády dělá kroky, které nás mohou např. zadlužit a dovést až k exekuci. Pokud by totiž tato situace nastala, bude náš majetek nejen chráněn, ale navíc je povinností věřitele si tuto skutečnost zjistit. Což je jeden z hlavních důvodů, proč předmanželskou smlouvu uzavíráme.

Ano, možná to bude rozčarování pro milovníky americké kinematografie, ale česká realita je, že předmanželskou smlouvou se chráníme především před dluhy, které naseká náš partner, nikoli před zlatokopkami. Dalším důvodem pak je neblahá zkušenost z předchozích vztahů a pochopitelná obava před tahanicemi, které někteří už při rozvodu zažili. V případě dětí z různých manželství pak může předmanželská smlouva eliminovat rozpory po smrti jednoho z manželů. A v neposlední řadě je důvodem podezření, že ve finanční historii protějšku mohou být skryté hrozby.

Kdepak, pojistkou mužů chytajících po boku blondýny druhý dech, zda ta slečna miluje opravdu naše šediny, zatím české smlouvy o manželském majetkovém režimu nejsou. Možná také proto, že na rozdíl od amerického vzoru do nich nelze zahrnout podmínky typu, že když mi manželka bude nevěrná, odchází z vily bez koruny v kapse. České předmanželské smlouvy nemohou totiž obsahovat žádné podmínky, ale ani např. úpravu péče o dítě po rozvodu, stanovení výše výživného pro druhého manžela, atd. Není to „manželská závěť“, ale řeší pouze otázku majetkového režimu.

A právě tento režim se může v předmanželské smlouvě objevit v několika podobách. Typickým modelem je, že oba partneři si před vstupem do manželství ve smlouvě vymíní, že nadále „pojedou“ každý za své, tedy s oddělenými účty a také dluhy. Chtějí se vyhnout možným zatajeným dluhům a exekucím partnera, nebo jsou jen obezřetní, ale třeba se nechtějí dělit o majetek ve výlučném vlastnictví jednoho z nich. Může jít o úroky, dividendy, nájemné z darované nemovitosti, atd. Motivací je předcházet sporům o vypořádání společného jmění.

Další možností je, že snoubenci mohou společné jmění naopak rozšířit a zařadit do něj i to, co by se jinak součástí společného jmění nestalo. Typickým příkladem je, že jeden vlastní byt, do jehož zvelebení druhý investuje svoje stavební spoření či úspory. A byt se po svatbě stane jejich společným majetkem, i když výše příspěvku nebyla stejná.

A kombinací obou možností je smlouva, kdy snoubenci vyloučí ze společného majetku např. nemovitosti, o nichž chtějí, aby připadly dětem z předchozího vztahu. Nebo ji dosud vlastní s příbuzným či předchozím partnerem. Potom je veškerý majetek nabývaný za trvání manželství společný, pouze ona nemovitost je ve výlučném vlastnictví jednoho z nich.

Jako jistá kuriozita působí režim vyhrazení vzniku společného jmění manželů ke dni zániku manželství. Tam je po dobu trvání manželství majetek obou manželů oddělený, avšak při zániku manželství veškerý majetek nabytý za trvání manželství vytvoří společné jmění, které je (včetně dluhů) třeba vypořádat. Pak se ale logicky nabízí otázka, proč vlastně předmanželskou smlouvu uzavírat…

Předmanželská smlouva nabývá platnost dnem sňatku. Smlouvu o uspořádání majetku je však možné uzavřít i zaregistrovat kdykoli během manželství (už to však samozřejmě nebude mít onen romantický nádech). Vyplatí se těm, kdo mají obavy, že budou vtaženi do minulých či současných finančních potíží partnera či mají děti z předchozího manželství. A je určena především pro ty, kteří chtějí finance a majetek ve svém vztahu řešit jinak, než jak ukládá zákon, nebo se chtějí vyhnout tahanicím před soudem.

Právě v období zamilovanosti se může předmanželská smlouva zdát až ponižující. A v případě fungujícího manželství, kdy ani jeden z partnerů nemá sklony na sebe brát nepřiměřené finanční závazky, se může dokonce ukázat jako zbytečná. Statistiky rozvodovosti a rostoucí míra zadluženosti domácností však tomuto optimismu nenahrávají. Naštěstí platí, že smlouva je mnohem víc než sliby zamilovaných.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.