Rozvod nebývá veselý, ale nemusí být drahý

Poradna

Kdo si prošel rozvodovým řízením, zřejmě bude souhlasit s tím, že existují i veselejší chvilky. A také lacinější události, zvlášť v případě, kdy se manželé nejsou schopni dohodnout. Pak totiž mohou být překvapeni, že jim k už tak velkým starostem přibude i vráska při pohledu na účet od právníka ve výši desítek tisíc korun. A ještě mohou přijít o část majetku, který jim až do rozvodu říkal pane a teď už představuje jen dluhy.

Rozvod nebývá veselý, ale nemusí být drahý. Ilustrační foto: Pixabay

Nový občanský zákoník přinesl několik novinek také v manželském vypořádání.

Pokud se manželé nehodnou jinak, například v tzv. předmanželské smlouvě, vše, co si v průběhu manželského svazku pořídí, i veškeré jejich příjmy, se stává tzv. společným jměním. A majetek se musí rozdělit, i když mnohdy složitě. Odborníci radí se na všem podstatném dohodnout dopředu, protože v době samotného rozvodu převládají emoce a lidé se mohou dopustit zásadních chyb. A tou patrně nejhorší je, když tuto situaci neřeší vůbec.

Pro obě strany nejlepší, nejlevnější a také naštěstí nejčastější cestou k rozvodu je, když si manželé sami rozhodnou, kdo si co nechá, a v tomto smyslu sepíší smlouvu, kterou přikládají k žádosti o rozvod. Soudní poplatky je v takovém případě přijdou pouze na dva tisíce korun. Jediným omezením je, že takto se mohou rozvést jen manželství trvající minimálně jeden rok.

Pokud se však manželé nedohodnou, musí o rozdělení společného majetku rozhodnout soud. Ten přihlíží mj. k tomu, jak se který z manželů staral o rodinu, ale také se snaží, aby ani jeden z manželů „neostrouhal“. V tomto případě už poplatky narůstají, týkají se nejen soudních poplatků, ale také posudků, odměn advokátů či různých poplatků, takže je nutné počítat s desetitisícovými účty.

Nejhorší je nic neřešit

Vůbec nejhorší variantou je, když ani jeden z bývalých manželů neprojeví při vypořádání aktivitu a nechají rozvodové řízení, ať nějak dopadne. Takový stav však může trvat maximálně tři roky od podání žádosti o rozvod, pak se totiž manželé stávají automaticky podílovými spoluvlastníky majetku získaného v manželství. To znamená, že si dělí napolovic nejen majetek, ale také dluhy, které přitom byly často příčinou samotného rozvodu.

Může dojít dokonce k situaci, že jeden z partnerů musí nadále splácet úvěry na majetek, se kterým už nemanipuluje. Například hypotéku na dům či byt, z něhož byl v rámci rozvodu vystěhován. A pak následuje mnohdy složité jednání s bankou a bývalým partnerem, který nemovitost užívá, zda by hypotéku zvládal sám.

Dá se těmto koncům manželství předcházet? Dá, nejlépe již na začátku, kdy zpravidla snoubenci sepíší smlouvu o zúžení či rozšíření společného jmění manželů. Známá je jako předmanželská smlouva, ale je to název nepřesný, protože ji mohou uzavřít i manželé. Ale to už obvykle v situaci, kdy oba pomýšlejí na to, co bude, až…

V této smlouvě se upravuje nejen budoucí společně nabytý majetek, ale i ten současný. Důležité však je tento dokument uzavřít za asistence notáře, podepsaný jen ve dvou v kuchyni platný nebude.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Konec absurdního předkupního práva na nemovitosti

Ode dneška je účinná novela Občanského zákoníku. Tou nejvíce viditelnou změnou pro většinu případů je zrušení předkupního práva k podílu na nemovitostech, což eliminuje typické problémy z praxe. Vznikaly totiž …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru