Spoléhat na zdravotní pojištění se v zahraničí může dost prodražit

Poradna

V našem seriálu věnovanému úskalím českého zdravotnictví se sice tentokrát podíváme do zahraničí, ale opět půjde o téma nanejvýš aktuální. Ve vrcholící lyžařské sezóně jsou zranění na sjezdovkách každodenní komplikací, která se nevyhýbá ani českým turistům. Jak se z této nepříjemné situace dostat co nejsnáze a nejlaciněji?

Jak je to s platbami u lékaře v zahraničí, pokud vycestujete s jen základním zdravotním pojištěním (EHIC)? Foto: Pixabay

Přestože s průkazem EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění) máte v zemích EU v lékařských zařízeních napojených na veřejný systém nárok být ošetřen za stejných podmínek jako domácí pojištěnci (platí se jen spoluúčast), realita bývá zcela odlišná.

ROZHODNĚ SE PŘIPOJISTIT

V okolí horských středisek v alpských zemích a ve Francii převažují soukromá zdravotnická zařízení, kde se platí hotově, v částkách násobně převyšujících to, o čem jste slyšeli doma, a navíc prakticky už jen za to, že jste vešli do dveří. A je v podstatě jedno, jestli spoléháte pouze na české zdravotní pojištění, nebo se připojistíte. Citelný rozdíl totiž poznáte až doma podle výše refundace.

Pokud jste komerčně připojištěni (je to k nevíře, ale bez toho stále vyjíždí na zahraniční dovolenou až třetina turistů), tak podle výše pojistky vám doma budou platby u zahraničního lékaře uhrazeny až v plné výši. Složitější to je, pokud spoléháte na základní zdravotní pojištění.

DO VÝŠE ČESKÝCH CEN

V tom případě podmínky refundace závisejí zejména na místě poskytnutí zdravotních služeb (v zemi či mimo EU), na jejich povaze (péče nezbytná, plánovanou) a na právních předpisech, podle nichž je poskytována.

V rámci EU pak je podstatné, zda vyhledáte zdravotní péči v zařízení napojeném na veřejný systém, kde jsou náklady na zdravotní péči hrazeny ze zdravotního pojištění, nebo v zařízení soukromém. Ve druhém případě je nárok na refundaci jen do výše českých cen, což je zlomek toho, co uhradíte na místě.

V zařízení napojeném na veřejný systém platíte jen spoluúčast, zbytek hradí tamní zdravotní pojišťovna a přeúčtuje jej české zdravotní pojišťovně. Důležité je prokázat se průkazem EHIC, což je průkazka české zdravotní pojišťovny.

Refundace se proplácí na základě žádosti o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí; její formulář spolu s poučením bývá k dispozici na klientských pracovištích nebo na webových stránkách zdravotních pojišťoven. Doložit je třeba nejen originál potvrzení o úhradě (pouhá faktura nestačí), ale také zahraniční lékařskou zprávu (možné jen v kopii) včetně českého překladu. Nárok není uznáván automaticky, rozhoduje se o něm ve správním řízení.

POJIŠTĚN V JEDNÉ ZEMI

A jak je to s úhradou zdravotní péče v případě, že jste se rozhodli část roku pobývat rekreačně v zahraničí? Opět je důležité, zda jde o stát EU. Pokud ano, pak na základě evropské legislativy zůstáváte zdravotně pojištěni v rodné zemi, ale nárok na plnou zdravotní péči máte i tam, kde jste pouhým rezidentem. Důležité je, že si v zahraničí nesmíte vydělávat (ani pobírat důchod).

Zásadou platnou v zemích EU je, že příslušnost k právním předpisům jednoho státu se týká celé oblasti sociálního zabezpečení, tedy i základního zdravotního pojištění. Není tedy např. možné, aby byl člověk v jednom státě pojištěn důchodově a v jiném v systému veřejného zdravotního pojištění. Např. důchodce je zdravotně pojištěn tam, kde pobírá důchod, zdravotní péči poskytnutou v zahraničí za něj výpomocně platí tamní pojišťovna a náklady přeúčtuje té české.

JEN NÁHLÉ POTÍŽE

Jiná situace nastane, pokud si v jiné zemi EU vyděláváte. Pak se na vás plně vztahuje právní režim tohoto státu upravující i zdravotní pojištění. Zásadu „jednoho pojištění“ stanoví evropská legislativa, nelze být zdravotně pojištěn ve více zemích naráz. Při návštěvě domova však máte, tak jako ostatní pojištěnci ze zemí EU, nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče v závislosti na zdravotním stavu a na plánované délce pobytu.

Tato péče však řeší jen zdravotní problémy, které vznikly v době pobytu v dané zemi (např. úraz, akutní onemocnění, zhoršení stavu u chronického onemocnění), ale nemůže jít o péči plánovanou, či preventivní. Tu by si pak musel zdravotní turista hradit sám, bez nároku na refundaci od své domácí pojišťovny.

Jak je to s platbami u lékaře v zahraničí, pokud vycestujete s jen základním zdravotním pojištěním (EHIC)?

  1. Přestože s průkazem EHIC máte v zemích EU v lékařských zařízeních napojených na veřejný systém nárok být ošetřen za stejných podmínek jako domácí pojištěnci (platí se spoluúčast), realita bývá zcela odlišná.
  2. Podmínky refundace závisejí zejména na místě poskytnutí zdravotních služeb (v zemi či mimo EU), na jejich povaze (péče nezbytná, nebo plánovanou) a na právních předpisech, podle nichž je poskytována.
  3. V zařízení napojeném na veřejný systém platíte jen spoluúčast, zbytek hradí tamní zdravotní pojišťovna a přeúčtuje jej české zdravotní pojišťovně. Důležité je prokázat se průkazem EHIC.
  4. V zařízení soukromém je nárok na refundaci jen do výše českých cen, což je zlomek toho, co uhradíte na místě.
  5. Refundace se doma proplácí na základě žádosti o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.