bool(false)

Změnu povinného ručení pečlivě plánujte

Poradna

Povinné ručení svého automobilu můžete změnit, můžete je dokonce i zrušit, ale to jen v případě, že auto prodáváte nebo likvidujete. Nejčastějším případem, kdy přemýšlíme o změně povinného ručení, je však nespokojenost s výší pojistného a plánovaný přechod k jiné pojišťovně.

Havárie může potkat každého. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Přejít k jiné pojišťovně s povinným ručením můžete pouze jednou do roka, a to s datem ročního výročí začátku pojistné doby u staré pojišťovny. Vyplatí se však o tento krok zajímat mnohem dříve než těsně před tímto výročím. Je totiž nutné si vyhledat nabídky jiných pojišťoven a ověřit si, že jednak marketingová nabídka platí i pro vaše vozidlo a také, jak na tom nově budeme s různými malusy či bonusy.

Nová pojišťovna obvykle nabídne lepší podmínky, ale i ty je dobré čas od času porovnávat s nabídkami jiných ústavů, protože pojistný trh je velmi dynamický a panuje na něm velká konkurence. A kromě výše samotného pojistného, která bude hrát většinou rozhodující roli, je dobré brát v úvahu i nabízené služby a v neposlední řadě pověst pojišťovny při řešení pojistných událostí.

Stará smlouva se vypovídá s minimálně šestitýdenním předstihem. Zásadně písemně, tedy pro jistotu doporučeně, nebo tak, že ji zaneseme na pobočku pojišťovny, kde si toto předání necháme potvrdit. V textu výpovědi není třeba uvádět důvody. Výpověď musí každý řidič podat sám za sebe, samozřejmě za obvyklé asistence nové pojišťovny.

Smlouvu je možné ukončit i projevením nesouhlasu se zvýšením pojistného, ale musíme tento krok stihnout do jednoho měsíce od doby, kdy jsme o změně pojistného byli vyrozuměni. V tom případě pojištění zanikne dnem, do kdy bylo zaplaceno staré pojistné. Nikoli neobvyklou, ale nedoporučovanou formou zániku pojištění je, když klient přestane platit. Pojištění sice zanikne k datu uvedenému v upomínce od pojišťovny, komunikace však bude mít patrně administrativní či soudní dohru. A určitě se ji řidič nevyhne, pokud dál užívá nepojištěné vozidlo.

Vzhledem k tomu, že povinné ručení musí být ze zákona v platnosti kontinuálně, nové pojištění je nutné si sjednat s platností ode dne následujícího po ukončení staré pojistky. Při vzniku jakékoli prodlevy řidič jednak zbytečně riskuje, ale navíc ani neušetří, protože dlužnou částku od něj bude vymáhat Česká asociace pojistitelů.

Pokud auto prodáte, povinné ručení na něj pochopitelně platit přestáváte. V tomto případě však končí pojištění teprve dnem, kdy je pojistiteli nahlášena změna ve vlastnictví pojištěného tuzemského vozidla, tedy že jste vůz prodali. Ve vlastním zájmu je proto nezbytné o tomto kroku spravit pojišťovnu co nejdříve. Není však už vaší starostí, jak váš bývalý vůz pojistil nový majitel.

Povinné ručení končí i při likvidaci vozu, která musí podle nové legislativy proběhnout již výhradně ekologickým způsobem. V opačném případě hrozí pokuta v řádu desítek tisíc korun. Povinností bývalých majitelů sešrotovaného vozu je odevzdat na dopravní úřad registrační značku a potvrzení o ekologické likvidaci, a vůz je tak vyřazen z evidence. Pojišťovna se však o tomto vyřazení automaticky nedozví, proto je i v zájmu majitele, aby o této skutečnosti informoval i ji a předešel případným nedorozuměním.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru