Posilování koruny nebere konce. Současné hodnoty ale česká měna dlouhodobě neudrží

Názor
Koruna nadále atakuje mnohaletá maxima. Proinflační vyznění dat z eurozóny v tomto týdnu potvrdil tuzemský růst cen průmyslových výrobců, který v lednu zvolnil navzdory očekávání jen lehce, na meziročních 19 procent.
Posilování koruny stále nebere konce. Současné hodnoty ale česká měna zřejmě dlouhodobě neudrží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna se ve středu k euru krátce obchodovala za 23,35 CZK/EUR, což je nejsilnější hodnota od července 2008. Tyto úrovně ale nakonec neudržela a vrátila se mírně pod 23,50 CZK/EUR. K tomu ji dopomohly i lehce horší data o růstu tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

V rámci struktury hrubého domácího produktu (HDP) navíc znovu výrazně propadla spotřeba domácností, a to ještě více než jsme my nebo Česká národní banka očekávali, což opět potvrdilo výrazný útlum domácí poptávky.

Zejména vzhledem k nedávnému výraznému zúžení úrokového diferenciálu se však domníváme, že současné hodnoty koruna dlouhodobě neudrží a měla by mít v následujících měsících tendenci oslabovat zpět k 24 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna prolomila hranici 23,40 za euro. Kvůli nečekanému růstu inflace v Německu

Zavřít reklamu ×
  1. tak vám nevím žiji na slovenskou u mojí slovenské ženy máme tady 10 roku euro známé spoustu lidí podnikatelů doktorů ale i chudobnych penzistů
    a s eurem žiji všichni v pohodě
    tak nechápu.nechápu že je v ČR proti euru takový odpor navíc je jistě že euro velmi pomohlo slovenské ekonomice

    • To bychom ho museli přijmout nyní. Také když začalo eu na Slovensku tak tam byla ochrana cen jeden rok. Pivo tam stálo 70 -90 centů. Dnes 2,50 – 3 EU. Držková pól 5 EU kuře pečené 15 eu atd

  2. @vavrda proč ? protože je koruna podhodnocena a má cenu 18,50 kč za jedno euro a do doby než se kurz dostane na onu hodnotu je velice prodělečné rušit měnu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.