
Ten vidíme od domácích i zahraničních subjektů. Hlavními kupujícími jsou však domácí banky, které vzhledem k nárůstu úspor domácností, resp. depozit, hledají příležitosti, kam uložit přebytečné rezervy.
Nejvyšší poptávka byla jednoznačně po včera nově představeném dluhopisů s pohyblivým úročením se splatností deset let. Vzhledem k blížícímu se zvyšování úrokových sazeb České národní banky a výhodnějším daňovým pravidlům pro nové dluhopisy to však není překvapením.
Vysoký zájem byl ale i o klasické dluhopisy s fixním úročením se splatností sedm a dvanáct let. Ty se prodaly s průměrným výnosem 1,62 procenta, resp. 1,88 procenta.
Od začátku roku si tak ministerstvo financí podle našich výpočtů zajistilo již 62 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Na konci března desetiletý výnos českých státních dluhopisů dosáhl dvou procent a od té doby opět klesá k současným 1,82 procenta.
Za obratem vidíme masivní nárůst poptávky a zároveň zmenšující se nabídku ze strany ministerstva financí. Změnu trendu nepředpokládáme, ale další růst výnosů bude jednoznačně brzděn právě z těchto důvodů.
Do konce prvního pololetí by tak výnosy měly zůstat pod hranicí dvou procent a pro konec roku očekáváme mírný nárůst na 2,15 procenta. I nadále předpokládáme, že státní rozpočet skončí letos s deficitem 400 miliard korun. To je i hlavním důvodem proč očekáváme, že právě nízká nabídka státních dluhopisů bude v druhé polovině roku pro finanční trhy překvapením.