Ministerstvo financí pokračuje v předfinancování výdajů státního rozpočtu

Názor
Včerejší aukce státních dluhopisů pokračovala v zaběhlém trendu posledních týdnů. Ministerstvo financí získalo na finančních trzích 22,1 miliardy korun, zatímco celková poptávka byla více než dvojnásobná. Původní plán správce státní kasy, zveřejněný na konci února, však počítal pouze se 14 miliardami.
Ministerstvo financí pokračuje v předfinancování výdajů státního rozpočtu. Foto: Ministerstvo financí

Největší poptávka byla po státním dluhopisu se splatností osmi let, který dosáhl průměrného výnosu 1,83 procenta. V posledních týdnech růst výnosů českých státních dluhopisů nabral na tempu, za čímž vidíme kombinaci domácí měnové a fiskální politiky a vývoje v zahraničí. Pro vládu je tak výhodnější zajistit si finanční prostředky již nyní a neriskovat zhoršení podmínek na finančních trzích v průběhu roku.

Podle našich výpočtů si vláda od začátku roku zajistila zhruba 275 mld. Kč, pokud bereme v potaz plánované čerpání úvěrů od Evropské komise a rozpočtových rezerv. Pro další týdny předpokládáme, že výnosy státních dluhopisů dále porostou, a to hlavně v delších splatnostech.

Pro emisní aktivitu však bude zásadní březnový výsledek státního rozpočtu, který ukáže dopad aktuálních vládních opatření a kompenzačních programů. Poté by mělo být jasnější, kolik si vláda bude muset ještě půjčit na finančních trzích, což bude klíčové i pro otázku, kam až porostou výnosy státních dluhopisů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvo financí nechce riskovat zhoršení podmínek na finančních trzích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru