Potravinová inflace v Česku odeznívá

Aktuální data o vývoji cen zemědělských výrobců dávají českým spotřebitelům naději, že se promítnou do poklesu cen potravin. Již duben přinesl pozitivní signál, když se meziroční růst cen v zemědělství téměř zastavil, a květnová data klesající trend potvrdila – meziročně byly zemědělské ceny nižší o 10,2 procenta.
Pro peněženky českých domácností je to o to důležitější, že k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců došlo letos v květnu poprvé po více než dvou letech růstu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro peněženky českých domácností je to o to důležitější, že k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců došlo letos v květnu poprvé po více než dvou letech růstu. Tento pokles se samozřejmě propisuje do cen výrobců potravin, a tedy i do cenovek v českých obchodech, se zpožděním, ale poslední data nám dávají stále větší jistotu, že potravinová inflace u nás odeznívá.

Naši důvěru v další pokles spotřebitelské inflace posiluje i vývoj cen průmyslových výrobců. Ten se poprvé od září 2021 dostal v dubnu pod dvouciferné hodnoty, květen pak potvrdil další zpomalení dynamiky růstu cen průmyslových výrobců (meziročně v květnu byly ceny vyšší o 3,6 %, zatímco v dubnu šlo o 6,4 %, pozn. aut.).

Jak ceny v zemědělství, tak i v průmyslu potvrzují naše očekávání snížení spotřebitelské inflace v druhé polovině roku na jednociferné hodnoty. Na přijatelnou úroveň by pak mohla inflace spadnout v prvních měsících příštího roku.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB