Povinné pojištění realitních makléřů klienty proti zpronevěře neochrání

Realitní makléři si budou muset už od příštího roku povinně pojistit odpovědnost. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vypracovalo návrh paragrafového znění zcela nového zákona o realitních zprostředkovatelích. Reaguje tak na četné případy obřích zpronevěr peněz klientů. Bohužel ale žádné pojištění nekryje riziko zpronevěry.

O případu RK Styl před dvěma lety často informovala tuzemská média. Reprofoto: www.idnes.cz

Ministerstvo zatím paragrafový návrh nezveřejnilo. Je v připomínkovém řízení. Finanční a ekonomický institut (FAEI) návrh zákona o realitním zprostředkování získal. Vyplývá z něj, že nově by byl v souladu s evropskými požadavky na ochranu klientů realitní makléř vázanou živností. Makléřům by tak přibyla povinná kvalifikace a zkouška.

A nový zákon také vyjmenovává, co by mělo být přestupkem proti zákonu a jaké by měly být pokuty. Dále navrhuje, že se peníze klientů budou muset spravovat na separátních účtech. A v neposlední řadě by si podle návrhu makléři nově museli platit pojistky z odpovědnosti na škody do tří až šesti miliónů korun.

Zpronevěra je ve výlukách

U realitních kanceláří jde o největší selhání, když některá – anebo někdo z jejích makléřů – zpronevěří miliónové částky, které u nich skládají klienti do úschovy při transakcích s nemovitostmi. Jenže – a v tom je ten největší háček – zpronevěra je ve výlukách pojišťoven.

Pojistky realitních makléřů tak budou podle všeho dobré zejména na to, když například realitka udělá nechtěně chybu ve smlouvě, a z toho vznikne klientům škoda. Podstatné pro plnění z každé pojistky bude to, že škoda nevznikla úmyslně, ale z neopatrnosti či z nedbalosti.

Takže i povinná pojistka by byla k ničemu prodávajícím, kterým jednatelky plzeňské realitní kanceláře Styl měly před pár lety zpronevěřit přes dvacet miliónů korun.

Pomohlo by poškozeným pojištění?

Povinné pojištění by bylo zřejmě také jen slabou náplastí pro desítky klientů pražské realitní kanceláře Reality 21, která v Česku byla jednou z hlavních poboček franchisingové sítě Century 21, jimž zpronevěřil kolem 65 miliónů bývalý advokát Miloš Vlasák.

Teoreticky by mohlo být plnění částečně uznáno po posledním verdiktu civilního soudu. Poškození žalovali realitku o symbolických 21 miliónů. Soud uvedl, že kancelář měla zasáhnout dříve, protože ke zpronevěře docházelo postupně.

Z toho lze dovodit, že civilní soud sice konstatoval odpovědnost realitky, nikoliv však úmysl, tudíž by podle odborníků na pojištění v tomto konkrétním případě mohla část škody sanovat odpovědnostní pojistka. Pokud by ovšem byla v té době uzavřena. Dodejme, že v téže kauze ještě běží trestní řízení.

Na 700 Čechů jeden makléř

Realitní činnost v České republice zatím může podle MMR vykonávat téměř kdokoli, kdo splní obecné podmínky pro získání živnostenského oprávnění. A to by se s novým zákonem mělo změnit.

Zdá se však nerealistické očekávat, že nová povinnost zákonného pojištění nějak výrazně zmenší počet realitních makléřů, respektive oddělí zrno od plev. Je pravda, že pojišťovny sice některé podnikatele mohou odmítnout pojistit, ale že by se sítem stala jen povinná pojistka ve výši kolem deseti tisíc korun ročně, o tom lze pochybovat.

Hodně tedy bude záležet i na tom, jak náročná bude povinná kvalifikace a zkoušky makléřů. Česká republika má totiž v Evropě primát v počtu realitních zprostředkovatelů na počet obyvatel. Na jednoho realitního makléře u nás připadá 727 obyvatel. V Polsku je to pětkrát více a v Německu připadá jeden makléř na šest a půl tisíce lidí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Jaké domácí spotřebiče nakupujeme nejčastěji?

Dvě třetiny Čechů během posledních dvou let nakoupily nějaký drobný domácí spotřebič. Nejčastěji to byly varné konvice, které koupilo 40 procent oslovených respondentů z reprezentativní studie společnosti GfK o …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru