Praha je polomrtvá, jako by už byla vládou zavřená. A policie bdí, i když nemá nad čím

Reportáž
Policie už v pátek v centru Prahy pečlivě kontrolovala, zda v restauracích není nadlimitní počet hostů. To nehrozilo. Lidí tak jako tak bylo v celém centru i širším centru zoufale málo. Vymeteno, skoro jako by už vláda rozhodla o celkovém uzamčení společnosti, tzv. lockdownu. Tak se teď moderně říká zákazu vycházení, ale málokdo z nás si umíme domyslet, co to ve svém důsledku vlastně znamená. Kvůli čtyřem procentům pozitivních a několika desítkách pacientů na kyslíku se zavřou všichni.
Policisté před restauracemi na Jungmannově náměstí. Foto: FAEI.cz/autor

O poznání více návštěvníků než ve většině hospod v Praze v pátek pilo kávu nebo si dávali zdravé menu v Cafedu nad Muzeem, kam chodí zejména vysokoškoláci. I za normálního stavu většina hostů jsou buď po jednom, nebo dvou. Tak je to i nyní. A většina má oči zabořené do knih a notebooků.

„Opatření se nás zatím moc nedotýkala, ale teď už se přestáváme vyznat v té smršti Prymulových tweetů, vlastně ani nevíme, co platí, zda máme vypnout Wi-Fi nebo ne,“ říká šéf zdejší směny.

„Před chvíli tu byl policajt a řešili to s provozním. Taky by se mohli na vládě nejdřív spolu dohodnout, a ne, že si ministr a premiér dopisují před internet a média, a jeden něco vyhlásí a druhý to stornuje. Teď to nevíme ani my, koho jaké opatření se týká a vlastně ani policajti,“ míní jeden z hostů, studentka pátého ročního práv.

Policie obcházela a kontrolovala v pátek většinu podniků v centru Prahy. Stačí ale letmý pohled a je jasné, že kolem poledního je v restauracích nezvykle mrtvo a nějaký ostrý policejní dozor opravdu nutný není. Na toho jednoho, dva hosty a personál, co neví, co bude a je mu to na očích vidět?

Poloprázdné restaurační patro v obchodním centru na Flóře. Foto: FAEI.cz/autor

Nebo že by se měli obzvlášť obezřetně pohlídat tři byznysmeni (pozor nadlimitní počet!), kteří u jednoho stolku venku na zahrádce před vinohradskou restaurací řešili, kam zaparkovat pár miliónů a jak udržet svůj byznys?

Restaurace na Václaváku přes den prázdné.  I v jinak tak frekventovaném McDonaldu u Muzea v jeden okamžik sedí v restauraci suma sumárum dva lidé. Provozovatel Thajských masáží na Václaváku vystrčil před podnik rakev s nápisem „Thajský ráj umírá a prosí o záchranu. Nakupte si permanentky, prosíme o práci pro naše lidi.“

Rybičky v akvárku teď nemají komu ožírat tvrdou kůži na patách. Občas projdou kolem spěchající Češi a ty tohle nezajímá. Ani nabídka plzeňského piva za 50 korun – na Václaváku! Překvapení: Projel minibus s osmi turisty v rouškách. Jenže jen projel, ani nevystupují. Ani pivo z tanku je „netankuje“.

 

Pivovar v Karlíně odpoledne: Jeden host. Už tam na dveřích je vtipná výzva, ať ten, kdo přijde, tak pije za tři, jinak ať nezabírá místo profesionálům. Restaurační patro v obchodním centru na Flóře: Poloprázdné. I bez lockdownu.

Jen tam sedí jeden žáček školou povinný a asi čekajíc na rodiče zaujatý svým mobilem. Jede na „svých“ datech. V obchodním centru My (Máj) se trousí o něco více lidí, než by se řeklo, že tam nikdo není přes obědy. Jinak ale taky polomrtvo.

Policejní kontroly chodí i do menších uliček. „Policie tady byla několikrát, hlídají, zda máme roušky. Zákazníky nechávají být, ale personál, to je bez debat,“ říká prodavačka z malého obchodu s čajem na pražských Vinohradech.

Policie hlídá roušky, policie hlídá, zda u stolku není více než čtyři lidi, a jinak stále lidem chodí pokuty za parkování, výzvy ať se dostaví k povinné lékařské prohlídce, i když jim nic není a dělají kancelářskou práci a mají svého doktora (v této době nahánět lidi na polikliniku kvůli kšeftu s povinnými zaměstnaneckými prohlídkami!). A o víkendu kluci u Berounky sehráli fotbalový zápas se vším všudy. Aspoň záblesk normálního života, který sebou nese i riziko toho, že zítra nebudeme.

Osamělý žáček v McDonaldu na Flóře. Vypnutá Wi-Fi nevadí, mnoho mladých má už data svoje. Foto: FAEI.cz/autor

×
 1. Přisluhovači temna v čele s Babišem, Prymulou a Hamáčkem – táhněte do pekel horoucích. Jste mučiteli lidu České republiky a devastéři této naší krásné a milované vlasti. TÁHNĚTE ODSUD!!!

  • Myslím, že to platí jen o panu Babišovi. Devastoval nás svými zásahy do rozhodování hygieniků. Díky němu nás covid tolik devastuje. Hlupáci ovšem nevidí, že devastujícímu šíření nemoci se pánové Prymula a Hamáček již více než půl roku snaží bránit.
   Je pravda, že pan Babiš se, společně se dvěma předsedy ČSSD, úspěšně snaží ruinovat naši ekonomiku už sedm let.

   • Je mi líto všech ……že si nechají touto pofidérní vládou a neexistující pandémií ničit život !!!!!!!!! .Přeji všem mnoho , mnoho zdravíčka ,štěstí , lásky , sluníčka z celého svého srdíčka. Užívejte života !!!!!!

    • Vážená Ireno, zapoměla jste též dodat svou pravdu o zemi, a to tu, že víte, že je přeci placatá, protože máte oči a že by byla kulatá nevidíte. 😀

 2. Pražáci virus dotáhli ze zhraničí v první vlně a druhou zavinili sami tím, že „museli jet k moři, aby nebyla poškozena demokracie.“ Takže následky jsou tady a jen díky jejich sobectví. Dobře jim tak!

  • Pepiku , ti “ prazaci “ , to jsou takovi Pepici jako jsi ty ! Ja jsem rodily Prazak a jse na to hrdy. To co ty nazyvas Prazaky , jsou spinave naplavy s hnojem na botach odnekud z vesnic beze jmena. Cemu rikas zahranici ? Okresni mesto kde jsi byl se skolou na vylete ? Tedy nejdal kam jsi se z toho slepicince s kravincem , tveho celeho sveta , kdy nejdal dostal .

  • Ale jděte, když chcete hledat viníky, tak musíte jinam a o hodně výš…..Zamyslete se, kdo z toho bude profitovat nejvíce?…..

  • Samozřejmě, do zahraničí jezdili jen Pražáci, z venkova nikdo. Venkovani byli svoje ponožky v sandálech vyvětrat ve vlasti, kde nebylo na mnoha místech k hnutí, ale tady se jistě vir v narvaných restauracích a na zaplněných rozhlednách nešířil. Ta závist, když má někdo na dovolenou u moře a ten druhý ne… Tak na toho schopnějšího aspoň svedeme, že šíří nemoc.

  • ty jsi opravdu jelito.V prvním připadě máš pravdu.A díky komu se nakazily?Díky tvýmu guru-Burešovy.Pustil 42 000 středočechů na jarni prázdniny,protože mu to poradil Prchal.Jinak v létě v zahraniči byli hotely skoro prázdné,jen takový makovice jako jsi ty jezdilly do přeplněných kempů v tuzemsku,s bláhovým přesvědčením že doma je bezpečno

 3. Ale,to vůbec není žádná pravda !! Lžete. Praha je normálním městem,život jde dál a večer se po ní potácejí ochmelkové,stejně,jako když jsou putyky otevřené !!! No jo,pomatení novináři si nějak svůj mrzský penízek musí zasloužit !!

 4. Praha 1 (Staré Město, Malá Strana) je mrtvá už nejmíň 10, 15 let. Je to skanzen, Švejkoland (místní obdoba Disneylandu), výdělečná atrakce pro tahání peněz z kapes (karet) organizovaných stád turistů. Hotely, bary, pronajímatelné pokoje, prodejny cetek, kanceláře. Stálí obyvatelé už v drtivé menšině. Nepřijedou-li turisté (čínští očumovači, zápaďáčtí násoskové, …), je tu holt mrtvo. Jak prosté, Watsonová.

 5. Autor je jen pisálek a je mimo, zjevně se ještě s covidem nepotkal, proto píše bláboly……jaká 4 % pozitivních a pár desítek na kyslíku?! Policie kontroluje!?…je od toho a je dobře, že je venku……poloprázdné hospody?….jo, kafe (za 80 Kč) si v téhle době dám fakt raději doma, než bych riskoval.
  Souhlas jen s tím, že ve vládní komunikaci je chaos, ale to není nic nového.

  • „Kvůli čtyřem procentům pozitivních a několika desítkách pacientů na kyslíku se zavřou všichni.“ Pane Kolomazníku, Váš článek pravděpodobně odpovídá Vaší inteligenci. Ta opatření jsou nutná právě proto, aby místo těch 4% pozitivních nebylo 40% pozitivních a 10000 pacientů v nemocnicích. Ale to Vám evidentně nedochází. Je mi Vás opravdu líto. 🙁 Jinak plně souhlasím s panem Petrem. V podstatě píšete pane Kolomazníku naprosté bláboly. 🙁

   • 4% budou stále 4%. Vy asi matematice moc nerozumíte co? Jen to autor blbě napsal. Nejsou 4% pozitivních, ale z pozitivních jsou pouhá 4% opravdu nemocných. 96% je bez příznaků nebo jenom s lehkou „rýmičkou“.

   • Hloupý jsi ty, autor to popsal naprosto přesně. Vem si roušku a zalez dóm, snad se tam přes ty hromady mrtvol po ulicích dostaneš -:))

    • Tvoje reakce mně vůbec nepřekvapuje. Lidská hloupost se dnes šíří stejně jako ten SARS-COV-2. 🙁

    • Jo jo, lidi fakt hrozně plaší, ještě pořed nedávnem (z historického hlediska) zemřela na nemoc během pár let třetina Evropy a lidstvo kuli tomu taky neskončilo.
     Když žemře 4-5% populace co to oproti tomu je.

   • To nemá s inteligencí pana Kolomazníka nic společného. Je to jeho názor. Já s ním souhlasím.

 6. Nevím, zda jenom mně nebo i někomu jinému, ale připomíná mi to protektorát a stanné právo! Jestli má prym ambice protektora, sbohem a šáteček!

 7. „Kvůli čtyřem procentům pozitivních a několika desítkách pacientů na kyslíku se zavřou všichni.“ Pane Kolomazníku, Váš článek pravděpodobně odpovídá Vaší inteligenci. Ta opatření jsou nutná právě proto, aby místo těch 4% pozitivních nebylo 40% pozitivních a 10000 pacientů v nemocnicích. Ale to Vám evidentně nedochází. Je mi Vás opravdu líto. 🙁 Jinak plně souhlasím s panem Petrem. V podstatě píšete pane Kolomazníku naprosté bláboly. 🙁

 8. Takže jedno pocento z nakažených vám nestojí za opatření? Ani v případě, že to prcento by bylo bezmocné a přitom neléčené, neboť by nebyly kapacity. Hloupá úvaha ve společnosti, která bojuje o každý život.

 9. Popis přesný. Skanzen, provinční opuštěné město. Viz hotel Jalta na Václaváku, apod. Po škole jsem v 80. létech v Praze začínal, tehdy to bylo něco. Dnes je svět ještě normální akorát na venkově. Ale, jak dlouho ještě?

 10. Jestli je to fakt tak v Praze, je to co říct. Ale to teď nechám jaksi stranou. Ale vůbec tak pozoruji, že už i bez ohledu na opatření se pracující lidé dosti umrtvili, jdou akorát do práce, domů, na nutný nákup. Někteří třeba ještě tak opečovávají zahrádky. Jinak kulturní vyžití nula, sportovní vyžití také padlo k nule (to polezou kilíčka nahoru). Navíc je tu ekonomická krize, lidé drží peníze, investoři už také, v průmyslu také ubylo zakázek, ba dokonce se propouští.
  Přidám vlastní zkušenost. Když ještě šlo jít za kulturou, stejně ta účast byla sotva 50%, dalo se jít na blint i na kasovní věci, u kterých bylo třeba před covid-krizí zajistit si lístky dopředu. Občas o víkendu jdu do jedné restaurace na oběd, před covid-krizí se musel člověk rezervovat dopředu, nyní lze přijít na blint.

 11. Autor patrně použil mizerný překladač, nebo se jedná o cizince, kterýse češtinu teprve učí. Ať tak či onak, k jídlu to není.

 12. Bartoš zdůraznil, že Piráti nikdy nevolali po odložení roušek. Ani přes léto. A poslanci Pirátů poctivě nosili roušky i na půdě Sněmovny. „My jsme toto nikdy neřekli! Byli jsme jedinou stranou, jejíž klub ve Sněmovně důsledně nosil roušky i v momentě, kdy už je tam nikdo neměl,“ zdůraznil šéf Pirátů.

 13. ČR je polomrtvola už od doby kdy se ke vládě dostal Babiš. Stát nelze řídit jako firmu ANOčert,to opravdu nelze. Státní dluh navýšený u půl bilionu je jen začátek. Tady v pohraničí se Slovenskem sice nikdo Covid 19 nemá a ani neřeši,zde máte existenční problémy. Výplaty jsou(pokud máte štěstí a nějakou práci máte) oproti Praze poloviční ale životní náklady jsou stejné jako v Praze.Např.ceny potravin,benzínu a třeba STM tu máme stejné jako v Praze….Pak je problém s almužnou udržet auto v provozu a řádně orazítkované z STK. Vymoženosti jako v Praze kde „historická vozidla“ vozící turisty procházejí na STK v Praze a okolí jako šestimístný motocykl tu opravdu nemáme. Příbuzná vyletěla z STK kvůli tomu,že v nádobce do ostřikovačů měla náplň jen do půlky nádobky! K volbám jsem nikdy nešel ale pokud se tu ukáže nová strana a ve volebním programu bude zrušení STK a ponechání pouze emisí jako má celé Rusko a USA tak jdu tuto stranu volit! Taky mnoho mých kamarádů půjde volit. Už nám ta buzerace na STK leze krkem. Tady nemáme na nové káry jaké si kupují v Praze. Tady jezdí auta z počátku devadesátých let. Jen ti trochu při penězích mají auta okolo roku výroby 2005. Pouze podnikatelé a státní zaměstnanci+hodně důchodců má nové.

 14. Tady se nebojuje o každý život. Tady se klepe strachy z lockdownu a o korýtka. Levná pracovní sila furt se dovaří a jinak o nic nejde. Ještě nedávno tu ty vládnoucí prasata kvičely něco o promořovani, ale to myslely směrem k nám oni by totiž sami NEPROMOŘOVALY!!! Asi tak nijak.

 15. Zkusím připojit názor , ale jen můj. Zkusme se zamyslet a nešvejkovat. Virus tu je a to snad i popírači poznali.Že je to průšvih víme. Proč z ničeho nic zapomínáme že jsme češi potomci světové elity .Buďme hrdí češi a ne kverulanti.Teď je jen na nás prokázat ,že v pohodě zvládneme to co nás trápí.Držte se Češi přece se nebudeme rovnat z východnímy státy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Sto let od prvního tuzemského sčítání lidu

Na dnešek připadá stoleté výročí prvního československého sčítání lidu, které se konalo 15. února 1921. Od vzniku Československa se na našem území uskutečnilo zatím devět sčítání. Sčítání 2021 tak bude v pořadí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru