Praha: levné bydlení a základní potraviny

Často citovanou statistiku, že si totiž Čech v průměru vydělá zhruba třetinu německého příjmu, potvrdilo srovnání švýcarské banky UBS, která se zaměřila na život obyvatel některých evropských a světových měst. A přestože nelze tuto studii brát za zcela bernou minci, nabízí několik přinejmenším zajímavých údajů.

Na chleba a rýži jsou Pražané schopni vydělat za cenu srovnatelnou se světovými metropolemi. Ilustrační foto: www. pixabay.com

Srovnání obyvatel metropolí samozřejmě ne zcela vypovídá o životní úrovni zbytku země. Lidé tam mají tradičně nejvyšší příjmy i náklady, nežijí zde jen domácí – a navíc porovnávat cenu některých produktů je možné jen při zohlednění cenové politiky samotných výrobců.

Podle studie banky UBS si člověk v Praze na jeden hamburger Big Mac si vydělá v průměru za půl hodiny, zatímco v Berlíně mu stačí jen 13 minut. Na koupi telefonu iPhone 6 musí Čech pracovat 17 dní, zatímco Němec jen pět.

Výrazně lépe jsou na tom s koupěschopností výrobků typu Big Mac a iPhone i obyvatelé Bratislavy či Varšavy (až skoro o polovinu), naproti tomu na bochník chleba má Pražan vyděláno za polovinu času, než např. obyvatel Varšavy.

Obecně platí, že zatímco na chleba a rýži jsou Pražané schopni vydělat za cenu srovnatelnou se světovými metropolemi, u „hambáče“ a iPhonu zaostáváme i za svými sousedy. A vysloveně se musíme červenat při pohledu na Curych, kde si na chleba i rýži vydělají za pět minut (Praha 11, resp. 15), na Big Mac za 11 a na iPhone necelých 21 hodin.

Banka v březnu a dubnu letošního roku zjišťovala ceny více než stovky druhů zboží v 71 městech světa a porovnala je s průměrnými příjmy patnácti profesí. Do srovnávací tabulky zařadila Big Mac a iPhone proto, že toto zboží by mělo mít stejnou kvalitu, ať ho koupíte kdekoli na světě. Vedle nich postavila kilo chleba a kilo rýže.

V New Yorku a Paříži je Big Mac levnější než tyto základní potraviny, zatímco jinde je tomu naopak. Mezi nejchudší města světa patří keňská Nairobi, kde na hamburger lidé vydělávají déle než Pražané na iPhone.

Studie srovnala i ceny nájmů dvoupokojových bytů, kde Praha (13 076 Kč) vychází výrazně levněji než Bratislava (17 179) a o něco příznivěji než Varšava (15 128). V porovnání s New Yorkem (118 461) se pak u nás bydlí prakticky zdarma. Nájem v New Yorku by stačil na zaplacení 17 měsíců v Sofii.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB