
Podstatou CBAM je výběr tzv. uhlíkového cla z dovozu surovin a výrobků, jejichž výroba je spojena s emisí velkého množství skleníkových plynů. Dovozci budou muset na základě emisí obsažených v dovezeném zboží nakupovat tzv. CBAM certifikáty, jejichž cena bude odvozena od ceny evropských emisních povolenek.
„Od října začalo platit přechodné období pro nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích Evropské unie. CBAM má stanovit cenu za uhlík, uvolněný při výrobě zboží dovezeného do zemí EU. V přechodném období, které má trvat do konce roku 2025, čeká na dovozce řada nových administrativních a reportingových povinností,“ sdělil Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach.
Ačkoli samotné platby budou nabíhat až v příštích letech, už v lednu čeká firmy, které dováží vybrané komodity ze zemí mimo Evropskou unii, report za uplynulý čtvrté čtvrtletí roku 2023. „Je důležité si u tohoto historicky prvního reportu správně nastavit metodiku a provést revizi celních kódů,“ uvedla advokátka PwC Legal Olga Kaizar.
„Všechny následné reporty by měly zachovávat kontinuitu, lze zároveň předpokládat, že každá následná změna musí být odůvodněna, potenciálně může vzbudit pozornost celní správy,“ poradila. Zákaz dovozu výrobků ze železa a oceli zpracovaných ve třetích zemích pomocí ruských železných a ocelových vstupů je součástí sankcí proti Rusku. „Měl však odloženou platnost, aby se na něj evropští dovozci stihli připravit,“ doplnil Procházka.