Právní a daňové novinky pro rok 2024 (2): Firmy budou muset povinně reportovat o udržitelnosti

Téma týdne
Stále významnější roli ve výkaznictví hraje tzv. nefinanční reporting. Novela zákona o účetnictví určuje osoby povinné k nefinančnímu reportingu i oblasti poskytovaných informací: Vliv činnosti firmy na životní prostředí (a životního prostředí na firmu, pozn. red.), sociální a zaměstnanecká odpovědnost, respektování lidských práv a boj proti korupci.
Velké průmyslové firmy v čele s automobilkami budou chtít po svých dodavatelích vyplněný dodavatelský dotazník. Ilustrační foto: TPCA

Za rok 2024 bude reporting povinný pro firmy, které kumulativně splní čtveřici podmínek: Jde o velkou účetní jednotku nebo konsolidující jednotku, která je obchodní společností a zároveň subjektem veřejného zájmu, pokud k rozvahovému dni překročí kritérium průměrného počtu 500 zaměstnanců v průběhu účetního období.

„V praxi ale dopadne na daleko víc firem. Banky, které už reporting na základě dobrovolnosti nebo skupinové regulatoriky odevzdávají, budou kvůli financování po firemních klientech chtít data, která jsou v podobném detailu, jako ta pro nefinanční reporting dle CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive),“ vysvětlila advokátka PwC Legal Olga Kaizar.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině na ESG legislativě nic nemění. Krize zvyšuje naléhavost chystaných změn ekonomiky

Analogickou skupinou jsou velké průmyslové firmy v čele s automobilkami, které budou chtít po svých dodavatelích vyplněný dodavatelský dotazník. Zpráva o nefinančním reportingu tak bude muset být nově zveřejňována společně s výroční zprávou společnosti.

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Firmy ve zprávě budou muset popsat svou obchodní činnost a její dopad na všechny zmíněné ESG (zkratka označuje faktory environmentálního, sociálního a správního řízení) aspekty podnikání. Zároveň popíší i konkrétní kroky a opatření, které v oblasti ESG podnikají i hlavní rizika spojená s touto oblastí.

„Dopad činnosti firem na jednotlivé ESG oblasti nerezonuje jen firmami samotnými, ale stále více zajímá klienty i potenciální investory. Jednotný nefinanční reporting umožní v budoucnosti jednoduché porovnání firem, přispěje k větší transparentnosti i lepšímu povědomí o tom, jak se která firma k sociální a environmentální odpovědnosti staví,“ dodala Olga Kaizar.

PSALI JSME:
Právní a daňové novinky pro rok 2024 (1): Přísnější pravidla pro kybernetickou bezpečnost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB