Právní a daňové novinky pro rok 2024 (2): Firmy budou muset povinně reportovat o udržitelnosti

Stále významnější roli ve výkaznictví hraje tzv. nefinanční reporting. Novela zákona o účetnictví určuje osoby povinné k nefinančnímu reportingu i oblasti poskytovaných informací: Vliv činnosti firmy na životní prostředí (a životního prostředí na firmu, pozn. red.), sociální a zaměstnanecká odpovědnost, respektování lidských práv a boj proti korupci.
Velké průmyslové firmy v čele s automobilkami budou chtít po svých dodavatelích vyplněný dodavatelský dotazník. Ilustrační foto: TPCA

Za rok 2024 bude reporting povinný pro firmy, které kumulativně splní čtveřici podmínek: Jde o velkou účetní jednotku nebo konsolidující jednotku, která je obchodní společností a zároveň subjektem veřejného zájmu, pokud k rozvahovému dni překročí kritérium průměrného počtu 500 zaměstnanců v průběhu účetního období.

„V praxi ale dopadne na daleko víc firem. Banky, které už reporting na základě dobrovolnosti nebo skupinové regulatoriky odevzdávají, budou kvůli financování po firemních klientech chtít data, která jsou v podobném detailu, jako ta pro nefinanční reporting dle CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive),“ vysvětlila advokátka PwC Legal Olga Kaizar.

Analogickou skupinou jsou velké průmyslové firmy v čele s automobilkami, které budou chtít po svých dodavatelích vyplněný dodavatelský dotazník. Zpráva o nefinančním reportingu tak bude muset být nově zveřejňována společně s výroční zprávou společnosti.

Firmy ve zprávě budou muset popsat svou obchodní činnost a její dopad na všechny zmíněné ESG (zkratka označuje faktory environmentálního, sociálního a správního řízení) aspekty podnikání. Zároveň popíší i konkrétní kroky a opatření, které v oblasti ESG podnikají i hlavní rizika spojená s touto oblastí.

„Dopad činnosti firem na jednotlivé ESG oblasti nerezonuje jen firmami samotnými, ale stále více zajímá klienty i potenciální investory. Jednotný nefinanční reporting umožní v budoucnosti jednoduché porovnání firem, přispěje k větší transparentnosti i lepšímu povědomí o tom, jak se která firma k sociální a environmentální odpovědnosti staví,“ dodala Olga Kaizar.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB