
Pražské burze pomáhá hlavně dramatické zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky (ČNB) a také nebývalý růst cen energií a emisních povolenek EU.
Hlavní index pražské burzy, PX, zhodnotil o 37,8 procenta. V přepočtu do dolarů tedy jde o sedmou nejlepší celkovou výkonnost (po zahrnutí dividend, pozn. aut.) mezi všemi primárními burzovními ukazateli světa. Česko je tak v TOP 10 jediným zástupcem skupiny ekonomicky vyspělých zemí, jak je definuje Mezinárodní měnový fond.
Pražské burze v globálním měřítku nadmíru svědčí to, že v jejím primárním indexu jsou silně zastoupeny bankovní tituly (Komerční banka, Erste Bank a Moneta) a také ČEZ. Bankovním akciím se totiž daří z důvodu zvyšování základní úrokové sazby v podání tuzemské centrální banky, které je razantní také právě z celosvětového hlediska.
Vyšší úroky ČNB umožňují bankám dosahovat vyšších rozdílů mezi úroky na svých půjčkách a úroky na přijatých vkladech, tedy vyšších úrokových výnosů. Ty se pak promítají ve zvýšené ziskovosti, která znamená také vyšší výnos pro akcionáře bank.
Akcie ČEZ zase rostou z rekordního vzestupu ceny emisních povolenek EU. Ty tento měsíc pokořily historický rekord za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Povolenky si musí nakupovat například uhelné či v menší míře plynové elektrárny, aby mohly elektřinu vyrábět. Zdražování povolenek tedy znamená růst cen elektřiny, a tudíž také růst ziskovosti podniků typu ČEZ.
Lidé, kteří mají své peníze v akciích pražské burzy, se tedy poměrně vhodně zajišťují proti dvěma klíčovým výzvám letošního roku – jak zdražujícím energiím a rostoucím úrokům.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)