Pražské letiště odbavilo o 75 procent méně pasažérů, než před pandemií

Analýza
Letiště Václava Havla sice vloni odbavilo o téměř pětinu více cestujících než v roce 2020, stále to bylo ale asi o tři čtvrtiny méně, než v dosud nejúspěšnějším roce 2019. Výrazně rovněž ubylo vytížení českého vzdušného prostoru, loni  bylo zaznamenáno o více než polovinu méně pohybů, než ve „super-roce“ 2019.
Počet cestujících na ruzyňském letišti se zdaleka nevrátil na předcovidovou úroveň. Ilustrační foto: Letiště Praha

Po dramatickém propadu v roce 2020 kvůli razantním cestovním proticovidovým opatřením se letecká doprava přece jen začala vzpamatovávat. Dokazují to rovněž čísla za uplynulý rok z letiště v pražské Ruzyni.

„V loňském roce jsme odbavili celkem 4 388 826 cestujících, což je o dvacet procent více než v roce 2020, ale stále jde o propad asi o 75 procent oproti doposud nejúspěšnějšímu roku 2019,“ uvedl Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha. Dodal, že vloni převládal hlavně výjezdový turismus. U některých dovolenkových míst zaznamenalo letiště nárůst zájmu až ve stovkách procent.

V roce 2020 byly odbaveny 3,6 milionu cestujících, přičemž první dva měsíce v roce nebyly ještě ovlivněny současnou pandemií. Meziročně se zvýšil počet pohybů letadel o 13 procent na více než 61 tisíc.

Nejvytíženější 22. srpen

Nejvytíženějším dnem uplynulého roku – s ohledem na počet odbavených cestujících – byl 22. srpen, kdy bylo odbaveno bezmála 31 tisíc pasažérů.

PSALI JSME:
Českým letištím vzal koronavirus více cestujících, než je evropský průměr

Nejvíce cestujících z Prahy zamířilo do Španělska, Řecka a Itálie, z konkrétních měst pak přímými lety nejčastěji do Amsterdamu, Paříže a Londýna. Nejčastěji cestující pražského letiště využívali služeb leteckých společností Smartwings, Ryanair, Lufthansa, KLM a Českých aerolinií.

„Rok 2021 byl rovněž ve znamení obnovování spojení a počtu frekvencí do již obsluhovaných destinací. Přivítali jsme pět zcela nových dopravců a přidali spojení do šesti nových destinací, včetně vzdálených exotických míst,“ konstatoval Pos. Mezi ně patří Zanzibar, Maledivy a Punta Cana v Dominikánské republice. Celkem z Prahy v roce 2021 létali 52 dopravci do 138 destinací na pravidelných i nepravidelných linkách.

Za pozitivní trend označilo vedení ruzyňského letiště poslední čtvrtletí loňského roku, tedy před nástupem další vlny koronavirové pandemie. V této době bylo odbaveno z destinací typických pro příjezdový cestovní ruch o 26,9 procenta více cestujících, než v předchozím čtvrtletí. Šlo o země, jako jsou Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko nebo Izrael.

Prázdné české nebe

Výrazný pokles letecké dopravy zaznamenalo rovněž Řízení letového provozu. Provoz nad Českem vloni klesl na 361 522 letů, což je přibližně o 18 tisíc méně, než předloni. Oproti období před krizí jde ale o pokles o zhruba 57 procent.

PSALI JSME:
Vnitrostátní lety se v pětině zemí blíží úrovním před pandemií. Česka se to netýká

„Od roku 2021 jsme určitě očekávali mnohem víc. S ohledem na přetrvávající omezení se civilní letecká doprava nevrátila ani zdaleka do předcházející kondice. Nadále však bereme celý tento vývoj i jako příležitost k zásadní modernizaci našich technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám, který by měl nastat nejpozději v roce 2025,“ konstatoval Jan Klas, generální ředitel podniku. Největšími zákazníky byly v roce 2021 společnosti Qatar Airways, Turkish Airlines a Wizz Air.

Vývoj provozu v českém vzdušném prostoru byl horší, než evropský průměr, který dosáhl úrovně 56 procent roku 2019. Celkem bylo v evropském vzdušném prostoru provedeno 6,2 milionu letů oproti 11,1 milionu pohybům v roce 2019.

Razantní pokles letů se podepsal také v hospodaření Řízení letového provozu. Státní podnik podle ČTK zaznamenal předloni ztrátu 1,4 miliardy korun. Bylo to poprvé v historii, co skončil ve ztrátě. Například v roce 2019 měl hrubý zisk 238 milionů korun. Hospodaření za rok 2021 firma zatím vyčíslené nemá, od letoška však zvýšila dopravcům některé poplatky za své služby.

PSALI JSME:
Regionální letiště v Česku těžce krvácí, některým hrozí zánik

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Může cestovka zdražit už zaplacený zájezd?

Už jste to slyšeli? Cestovky prý na poslední chvíli zdražují zájezdy, a dokonce ty již zaplacené. Je to fáma, nebo cestovní kanceláře mohou tento krok skutečně udělat? Vždyť v posledních měsících se zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB