Důchody jako yetti. Ale i tak je třeba se informovat. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Předdůchod je lákavý, ale zatím jen pro pár stovek lidí

Kdy půjdeš do důchodu? Obvyklá otázka šedesátníků má možná až překvapivě více variant. Dřívější vytouženou odpověď – co nejdříve – sice komplikuje průběžné posunování věkové hranice, na druhou stranu však naštěstí jsou možnosti, které odchod do důchodu urychlují.

Nejčastěji využívanými jsou předdůchod a předčasný důchod, což jsou možnosti znějící stejně, mající však zcela jiné přednosti i dosažitelnost.

Modernější variantou je předdůchod, který umožňuje užívat si nezkrácenou starobní penzi až pět let před dosažením věkového limitu. Je tam však jedno velké ALE, a sice nutnost mít naspořeno poměrně dost peněz, kterými se předdůchod v podstatě vykupuje.

Aktuálně je pro nejkratší možnou dobu vyplácení předdůchodu, tedy na dva roky, potřeba mít naspořeno necelých 185 000. Na každý měsíc zhruba 7700 Kč, což je 30 % z průměrné mzdy.

Peníze je třeba mít naspořené formou doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění), ale je možné si je převést i z jiných forem spoření nebo úspor.

Ale pozor, je tu další podmínka – povinných pět let spoření před důchodem. Nelze tak sjednat novou smlouvu, vložit na ni kapitál a přestat pracovat. Do předdůchodu je možné odejít minimálně na dva roky a nejdéle na pět let, v tom případě je třeba mít naspořeno kolem 470 000 Kč.

Výhodou předdůchodu je nezkrácená penze (až vyprší dojednaná délka předdůchodu, začíná normální důchod), zdravotní pojištění platí za předdůchodce stát a je možné si přivydělávat v podstatě bez omezení. Nevýhodou je, že jej nelze pozastavit ani snižovat vyplácenou částku, předdůchod je možné jen ukončit a odejít do starobního či předčasného důchodu.

V současné době pobírá předdůchod zhruba pouhá tisícovka lidí a jejich očekávaný počet poroste jen mírně už jen proto, že se vzhledem k růstu ekonomiky očekává i růst průměrné mzdy a tedy nutnost mít neustále naspořeno o něco více. Na druhou stranu se důchodového věku už dožívá generace lidí, kteří většinu produktivního věku prožili po roce 1989.

Kdo nemá naspořeno a pracovat už nechce nebo nemůže, musí volit předčasnou penzi. Ta však má jednu velkou nevýhodu. Důchod je menší, a to nenávratně, než by činil při řádném odchodu do penze.

Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve tři roky před termínem, pokud pracující nepatří mezi skupiny, pro něž platí výjimky. Například v novele zákona o důchodovém pojištění, která by měla začít platit v říjnu, se počítá s tím, že horníci budou moci odcházet do řádného důchodu až o pět let dříve.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *