
„Cesta k získání družstevního bytu vede přes stavební spoření. Lidé mohou využít úvěr ze stavebního spoření. V takovém případě nemusí řešit, zda má byt splacenou anuitu či zda je možné ho převést do určité doby do osobního vlastnictví,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Právě stavební spoření nabízí řadu možností jak při samotném pořizování nemovitosti, tak i její případné rekonstrukci či dovybavení. „S pomocí stavebka lze financovat také splacení podílu bytovému družstvu i převod členských práv a povinností. Ale můžete i renovovat nebo modernizovat samotný byt či dům ve vlastnictví družstva,“ dodává Šedivý.
Tajemník asociace upozorňuje, že družstevníci ale nesmějí zapomínat na to, že v případě stavebních zásahů ve své bytové jednotce zpravidla potřebují souhlas družstva. Pokud se rozhodnou bez jeho schválení upravovat svůj byt, vystavují se nebezpečí sankcí a v krajním případě dokonce ztráty svého družstevního podílu.
„Ceny družstevních bytů jsou nižší, než ceny bytů v osobním vlastnictví. Družstevním bytem, přesněji podílem v družstvu, ale není možné zajistit hypotéku,“ doplňuje úvěrový analytik společnosti Broker Trust Roman Bečička. Některé banky (např. Sberbank, Komerční banka a jiné) nebo stavební spořitelny (WSS, SSČS a další) se podle něj v této oblasti snaží vyplnit mezeru na trhu a nabízejí nezajištěné úvěry ve výši 1,5 milionu korun, nebo dokonce 2,5 milionu korun.
„I tato varianta má samozřejmě své mínusy. Je to především maximální výše takovýchto úvěrů, takže se hodí především pro financování levnějších bytů mimo Prahu a velká města. Nevýhodou je také výše úrokových sazeb, která je u nezajištěných úvěrů vyšší, než u běžných hypoték,“ komentuje analytik.
Podle Bečičky družstevní výstavbu začínají podporovat významní developeři, kteří již připravili několik projektů, o něž byl nečekaný zájem, a podporovat družstevní bydlení chce i vláda. „Družstevní bydlení se tak do budoucna může stát zásadním řešením pro obyvatele se středně vysokými příjmy, kterým současná situace na trhu hypoték znemožňuje pořídit si bydlení podle svých představ,“ uzavírá Bečička.