Převis vkladů nad úvěry je nejvyšší za posledních dvacet let

Analýza
Vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonaly již v srpnu loňského roku magickou hranici tří bilionů korun, v prosinci pak stouply o 7,412 miliardy korun, a celý rok uzavřely vzestupem o 197,6 miliardy korun na 3,020 bilionu korun. Výsledný meziroční vzestup je tak rychlejší než průměrná spotřebitelská inflace.
U obyvatel je převis úspor nad půjčkami základní charakteristikou českého bankovnictví od nepaměti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ještě čilejší pak byla poptávka po úvěrech. Ze statistik sestavovaných Českou národní bankou (ČNB) vyplývá, že úvěry obyvatelstvu, zejména díky pokračující poptávce po hypotékách, stouply meziročně o 10,5 procenta na 1,948 bilionu korun. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva pak v prosinci o 72 miliard korun překročilo biliónovou hranici.

Živnostníci v prosinci nepatrně zvýšili čerpání úvěrů, jejich vklady klesly o zhruba dvě miliardy korun, ale i tak měli na vkladech koncem roku o 123,4 miliardy korun více, než kolik si od bank vypůjčili. Převis vkladů nad úvěry je nejvyšší za posledních zhruba dvacet let.

Vklady firem za měsíc prosinec klesly o 14,7 miliardy, úvěry padly ještě rychleji

V prosinci meziměsíčně výrazně klesl zůstatek podnikových úvěrů o 16,466 miliardy korun na 1,190 bilionu korun, ale na rozdíl od listopadu klesal i objem firemní hotovosti na účtech v bankách o 14,7 miliardy na 1,309 bilionu Kč; výsledné saldo vůči bankám skončilo na plus 118,2 miliardy korun, tedy s podstatným meziročním nárůstem o víc než 23 miliard Kč.

Zatímco u obyvatel je převis úspor nad půjčkami základní charakteristikou českého bankovnictví od nepaměti, a živnostníci jsou v „netto pozici“ od přelomu tisíciletí, u firem se objevil tenhle fenomén až v průběhu pandemie, poprvé v červenci 2020.

V české ekonomice máme co dělat s „averzí na riziko“ – opatrnost v přijímání finančních závazků je sice ctnost, ale odvrácenou stranou téže mince je pomalý ekonomický růst. S koncem roku klesaly jak podnikové úvěry, tak i vklady.

Hypotéky mají historicky nejnižší procento selhání. Zatím

Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen energií a dalších vstupů včetně mezd, a návratu další vlny covidu-19 (což je kombinace, již nikdo v novodobé historii ČR nepamatuje, pozn. aut.), se podíl firemních nevýkonných úvěrů v prosinci ještě o čtyři setiny procentního bodu meziměsíčně snížil, na úroveň 3,83 procenta. To je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl před deseti lety, na konci roku 2011.

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a je otázkou, kam se bude, vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů, posouvat v nadcházejících měsících. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni, než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí.

Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů rovněž prolomil historická minima a oproti listopadu navzdory očekávání dále klesl na 0,74 procenta. Podíl nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku, patří již delší dobu v celoevropském srovnání k nejnižším v Evropě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi a zadní kolečka: Ubylo domácností s úsporami na horší časy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB