Prezidentské volby v USA: Investoři jsou klidnější než politologové

Příští týden v úterý proběhnou prezidentské volby ve Spojených státech, přičemž průzkumy naznačují těsný souboj. Drobní investoři nyní zvažují, jaký vliv bude mít příští prezident na akciový trh, konkrétní odvětví a společnosti v USA i ve světě.
Celosvětově jsou zraky upřeny na americké volby, ale drobní investoři většinou zůstávají klidní, důvěřují odolnosti amerického akciového trhu vůči politickému riziku. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Celosvětově jsou zraky upřeny na americké volby, ale drobní investoři většinou zůstávají klidní, důvěřují odolnosti amerického akciového trhu vůči politickému riziku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle nejnovějšího průzkumu eToro Retail Investors Beat však 52 procent retailových investorů své portfolio neupravilo a neplánuje tak učinit ani v reakci na americké prezidentské volby.

V úterý budou Američané volit nejen prezidenta, ale také třetinu Senátu a všech 435 členů Sněmovny reprezentantů. Výsledky těchto voleb určí směr americké veřejné politiky na následující dva roky.

Historická data ukazují, že index S&P 500 rostl během funkčních období třinácti z posledních patnácti amerických prezidentů od zvolení Franklina D. Roosevelta v roce 1933, s průměrnými ročními výnosy od deseti procent za Kennedyho a Johnsona až po 17 procent za Clintona. Výjimku tvořili Nixon (-1 %) a George W. Bush (-4 %), kteří čelili ekonomickým krizím.

Výsledek voleb může ovlivnit náladu na trzích, což by mohlo přinést zisky nebo ztráty pro určité společnosti či sektory. Letos představují zásadní rozdíl mezi kandidáty daňové politiky. (Pravicoví, pozn. red.) Republikáni chtějí snížit daně na podporu ekonomiky, přičemž Trump navíc navrhuje 60% clo na čínské dovozy, což by pravděpodobně mělo dopad na americké spotřebitele.

Naopak (levicoví) demokraté plánují zvýšit daně pro nejbohatší Američany, aby zmírnili příjmové nerovnosti. Sektory jako luxusní zboží, telekomunikace a finanční služby by mohly pocítit výrazný dopad – ať už pozitivní nebo negativní – v závislosti na vítězi. Výrazné dopady by mohly zaznamenat také sektory obrany, zdravotnictví a energetiky.

Pokud by zvítězil Trump, lze očekávat zvýšení obranného rozpočtu, z čehož by mohly profitovat společnosti jako GE Aerospace, Lockheed Martin nebo Palantir. Alternativně, pokud by zvítězila Harrisová, zaměřila by se pravděpodobně na zdravotnictví, což by mohlo podpořit společnosti, jako je UnitedHealth, největší poskytovatel zdravotního pojištění v USA.

Politiky kandidátů v oblasti energetiky se také výrazně liší: Republikáni podporují fosilní paliva, zatímco demokraté se zaměřují na obnovitelné zdroje. Dopad na ceny akcií je však méně jistý. Během Trumpova prvního funkčního období investoři preferovali společnosti, jako Exxon Mobil a Chevron, ale sektor ropy ztratil polovinu své hodnoty v důsledku klesajících cen ropy.

Po nástupu Bidena naopak akcie v oblasti obnovitelné energie prudce vzrostly, ačkoliv mnohé cíle se nakonec ukázaly jako nákladné. Některé společnosti v tomto sektoru, jako First Solar, by mohly těžit z Trumpova protekcionistického postoje, protože plánuje zvýšit cla na konkurenční dovozy z Číny ve snaze podpořit americkou výrobu.

Existují také bipartijní otázky, jako infrastruktura a technologie. Republikáni i demokraté souhlasí, že americká infrastruktura naléhavě potřebuje investice. V oblasti technologií se Spojené státy snaží udržet náskok před Čínou. Obě strany se také musí vypořádat s rozpočtovými problémy a rostoucím státním dluhem, který tvoří devět procent rozpočtu USA, stejně jako s nedostatkem pracovní síly.

Celosvětově jsou zraky upřeny na americké volby, ale drobní investoři většinou zůstávají klidní, důvěřují odolnosti amerického akciového trhu vůči politickému riziku.

Podle nejnovějšího průzkumu eToro Retail Investors Beat nezměnilo své portfolio kvůli volbám 52 procent globálních retailových investorů a nemají to v plánu, zatímco 14 procent o úpravách uvažuje až po výsledcích. Bez ohledu na výsledek by však měli být drobní investoři připraveni na možnou volatilitu trhu.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB