Zatímco minulý týden jsme se v naší Poradně věnovali tomu, jak snadno a správně vyplnit formuláře související s daňovým přiznáním i zaplacením pojistného, tentokrát se zaměříme na několik tipů, jak v březnu – měsíci daní nezapomenout na možnosti daňového zvýhodnění. Většina poplatníků si totiž daně počítá sama a byla by škoda některou z nabízených výhod neuplatnit.

V daňovém přiznání za rok 2017 je totiž možné uplatnit několik příjemných novinek. Například vyšší daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, vyšší je maximální školkovné i možnost odpočtů za penzijní či životní pojištění. A zvláštní pozornost si zaslouží využití výdajového paušálu, pro který platí jiná pravidla než za rok 2016 i než jsou stanovena pro letošní rok. Zvýšil se také limit pro platbu solidární daně. Naopak již několik let základní sleva na poplatníka zůstává ve stejné výši 24 840 Kč.
ZVÝHODNĚNÍ JEN JEDNOU
Daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě se sice zvýšilo až v průběhu roku 2017, v daňovém přiznání je však možné uplatňovat částku za celý rok, která činí 19 404 Kč (druhé), resp. 24 204 Kč (třetí dítě).
Částka 13 404 Kč na první dítě zůstává stejná. Při souběhu několika zaměstnání, nebo závislé a samostatné výdělečné činnosti je však zvýhodnění možné uplatňovat jen jednou (jedním rodičem), což ostatně platí také i u dalších slev a odpočtů.
Maximální výše zvýhodnění za školkovné se zvýšila o 1100 Kč za každé dítě, tedy na 11 000 Kč za rok.
DVOJNÁSOBEK ZA POJIŠTĚNÍ
Na dvojnásobek se zvýšila maximální možnost daňového odpočtu za vklady na soukromé životní pojištění a penzijní připojištění, tedy z loňského maxima 12 000 Kč na současných 24 000 Kč.
Dosáhnout na tento odpočet však předpokládalo vkládat v roce 2017 v průměru 3000 Kč měsíčně, protože výpočet zůstává stejný – jako odpočet uplatňujeme cokoli nad 12 000 Kč ročně, přičemž se v ani jednom případě do tohoto limitu nezapočítávají příspěvky od státu či zaměstnavatele.
Nárok je nutné v Přiznání k dani doložit potvrzením, které rozesílají finanční instituce v únoru, a uvést je i v přehledu příloh.
LETOS SE MŮŽE VYBÍRAT
Doslova evergreenem, jemuž stát každý rok skládá nový text, jsou výdajové paušály. Pro vyúčtování roku 2017 platí, že si poplatník může dokonce vybrat mezi dvěma variantami.
V první lze využít výdajový paušál z dvoumilionového základu, ale pak nelze uplatnit slevu na manželku (manžela), jejichž příjmy nepřesáhly částku 68 000 Kč ročně, ani výše popsanou slevu na děti.
Nebo ve druhé variantě poplatník uplatní poloviční základ, tedy milion korun (a tím pádem poloviční výdaje), a pak může využít slevu na manželku (24 840 Kč) i děti. Od zdaňovacího období 2018 však bude možné využít jen druhou variantu.
PLATÍ SE NEJEN DANĚ
Mírně si daňově pomohou i poplatníci s vysokými příjmy, protože limit pro platbu tzv. solidární daně (7 %) se zvýšil o téměř 59 000 Kč na 1 355 136 Kč. Tato částka je součtem příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání) a příjmů z podnikání ponížených o náklady. Nezapočítávají se tedy do ní například kapitálové příjmy či příjmy z pronájmu.
Důležité je pohlídat si uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč, což je atraktivní především pro podnikající při zaměstnání. Tuto slevu je možné využít bez ohledu na to, zda zaměstnanec podnikal jediný měsíc, nebo celý rok.
NEZAPOMENOUT NA ZÁLOHY
Po vypořádání se s „daňovými“ institucemi (také zdravotní a sociální pojištění) je nutné věnovat pozornost placení záloh na další období. Finanční úřad požaduje zálohy především od těch, jejichž poslední daně převýšily limit 30 000 Kč nebo jejichž příjmy z podnikání jsou vyšší než ze zaměstnání.
Ještě přísnější je zdravotní pojišťovna a správa sociálního zabezpečení, pro něž jsou zálohy stanoveny striktně na základě posledního vyúčtování. Rada na závěr – nestanovujte si zálohy sami, třeba pod dojmem toho, že nyní budete vydělávat méně než v předchozím období. Plaťte zálohy minimálně ve výši předepsané úřadem, protože nižší částky jsou citelně penalizovány.
Několik rad pro většinu daňových poplatníků:
- Při počítání daní nezapomínejte využívat výhody, slevy a odpočty. Za rok 2017 uplatníte vyšší zvýhodnění na druhé a třetí dítě, vyšší je maximální školkovné i odpočty za penzijní i životní pojištění.
- Pro využití výdajového paušálu platí jiná pravidla než za rok 2016 a než jsou stanovena pro letošek. Zvýšil se i limit pro platbu solidární daně.
- Mírně si daňově polepší poplatníci s vysokými příjmy, protože limit pro platbu tzv. solidární daně (7 %) se zvýšil o téměř 59 000 Kč na 1 355 136 Kč. Tato částka je součtem příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání) a příjmů z podnikání ponížených o náklady.
- Zálohy na daň i pojištění plaťte minimálně ve výši předepsané úřadem, protože nižší odvody jsou citelně penalizovány, i když vám to může připadat nespravedlivé.