Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Analýza
V uplynulém roce si podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzalo život 1395 lidí, přičemž o rok dříve to bylo 1316 osob. Je to téměř dvakrát více, než kolik lidí ročně zahyne při dopravních nehodách. Ministerstvo zdravotnictví teď po nátlaku expertů slíbilo, že do konce roku vznikne první Národní plán prevence sebevražd.
Nejvíce lidí volí pro svou dobrovolnou smrt oběšení, přičemž u mužů tento způsob převažuje výrazněji než u žen. Na druhém místě je u mužů zastřelení a u žen otrava. Ilustrační foto: Pixabay

Česko je v počtu sebevražd nad evropským průměrem. Každý den si tady vezmou život v průměru čtyři lidé. Experti včetně lidí ze Světové zdravotnické organizace upozorňují, že mnoho úmrtí je zbytečných, že jim lze předejít vhodnou prevencí. Jenže Česko dosud nemá žádný účinný program, plán, jak předcházet tomu, aby si lidé sáhli na vlastní život.

„Už minulý rok jsme upozorňovali na skutečnost, že v České republice je míra sebevražednosti nad průměrem evropských zemí: že denně na sebevraždy připadají čtyři ztracené životy. Přitom lze sebevraždě v mnoha případech předejít. Upozorňovali jsme i na to, že v zemi v podstatě neexistují preventivní aktivity,“ řekl Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví.

Teď by se to snad mohlo změnit. Letos začala spolupráce Národního ústavu duševního zdraví a ministerstva zdravotnictví na novém projektu prevence sebevražd. Do konce roku 2019 tak i díky spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací vznikne Národní plán prevence sebevražd. Bude mimo jiné vycházet ze situační analýzy českého prostředí.

Muži převažují nad ženami

„U dospívajících jsou sebevraždy druhou nejčastější příčinou úmrtí,“ opakovaně upozorňuje například renomovaný dětský psychiatr Michal Goetz, který vede diagnostické oddělení na klinice dětské psychiatrie Fakultní nemocnice v Motole. Ve školách například přibývá šikany, což právě může vést k sebevražedným myšlenkám.

Podle expertů jsou druhou významnou ohroženou skupinou starší lidé, ostatně podle dlouhodobých dat statistického úřadu počet sebevražd na sto tisíc obyvatel daného věku se postupně zvyšuje až k maximu kolem padesátého roku. Na starší lidi může například dolehnout pocit osamění nebo nemoci. Mnozí lidé se rovněž těžko vyrovnávají s tlakem současného života, kdy se například dostanou do dluhů nebo přijdou o práci. K sebevraždám se mnohdy uchylují lidé s psychickými potížemi, s depresemi.

„Tendenci ukončit svůj život sami měli vždy výrazně vyšší muži než ženy,“ konstatovala mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. Dodala, že počet sebevražd mužů byl po celou druhou polovinu 20. století minimálně dvojnásobný ve srovnání s počtem sebevražd žen. V druhé polovině devadesátých let se převaha mužů dokonce zvýšila na trojnásobek, od roku 2004 každoročně přesahuje čtyřnásobek počtu žen.

„V posledním pětiletém období 2012 až 2016 na jednu sebevraždu ženy připadlo 4,4 sebevražd mužů, když sebevraždou zemřelo v průměru ročně 1 209 mužů a jen 273 žen,“ dodala Báčová. Podobný poměr je rovněž u sebevražd z loňského roku: z 1395 jich muži spáchali 1106 a ženy jen 289.

Oběšení, otrava, skok z výšky

Nejvíce lidí volí pro svou dobrovolnou smrt oběšení, přičemž u mužů tento způsob převažuje výrazněji než u žen. Na druhém místě je u mužů zastřelení a u žen otrava. Na třetím místě je to pak u obou pohlaví skok z výšek, i když u žen je to více než u mužů.

Podle zažitých pověr si lidé nejčastěji berou život o Vánocích, protože si uvědomují svou osamělost, nebo na podzim, kdy je přepadá chmurná nálada. Jenže statistická čísla nic takového nedokazují. „Naopak prosinec je měsícem s nejmenším počtem sebevražd. Maximální počet zemřelých vykazují jarní měsíce, za poslední pětileté období to byl březen a duben,“ sdělila mluvčí statistického úřadu Petra Báčová. Sebevražd je ovšem relativně více v pondělí a méně o víkendu – zejména v sobotu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Ňadra se zárukou? I zde rozhoduje poměr cena a kvalita

Co je velké, to je pěkné, říká přísloví. Jiní zase praví, že co je malé, to je milé. Pojištění nezná mezí. Lidé si tradičně zajišťují nejen své auto, dům, ale také třeba zážitek na dovolené. I nová prsa občas narazí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru