Případ rakouské banky Heta už podle nových evropských pravidel

Pro všechny banky na území Evropské unie by měl od začátku letošního roku platit nový kauční systém, kterému se říká bail-in. Jeho podstatou - stručně řečeno - je, že se už na záchraně krachující banky nepodílejí vlády, nýbrž ti, kdo v ní mají uloženy peníze. Vůbec první případ podle nových evropských pravidel se odehrává v sousedním Rakousku.

Reprofoto: salzburg.com

Jde o banku Heta, která je nástupkyní zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria. Tu rakouská vláda před sedmi lety zestátnila, aby zabránila jejímu pádu, a investovala do ní 5,5 miliardy eur. Za dluhy zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria se zaručila spolková země Korutany, čímž se dostala do velkých finančních potíží.

Podle nejnovějších informací rakouského Úřadu pro dohled nad finančním trhem (FMA), pod jehož správou se banka Heta nachází, budou mít věřitelé korutanské banky u svých pohledávek ztrátu 54 procent a zřejmě se ke zbylým penězům nedostanou dříve než za sedm let.

FMA převzal kontrolu nad bankou loni vloni na jaře, poté, vyšlo najevo, že banka nedisponuje dostatečným kapitálem. Současně bylo vyhlášeno až do letošního května moratorium na splácení dluhů banky.

A ty rozhodně nejsou malé. Zkrachovalá banka Hypo Alpe Adria dluží různým věřitelům přibližně 11 miliard eur (asi 300 miliard korun). Nejvyšší dluh – asi sedm miliard eur – má podle odhadů německé centrální banky Heta vůči německým bankám a pojišťovnám. Mezi věřiteli ale nejsou jen finanční domy, ale také některé rakouské a německé spolkové země.

Nový kauční systém platný na území EU se inspiroval tím, co se před několika lety odehrálo na Kypru. Pokud si vzpomenete, pak o peníze tam přišel každý, kdo měl na svých bankovních účtech více než 100 tisíc eur. Prostředky nad tento limit byly použity na záchranu kyperských bank.

Bail-in systém ve směrnici EU v případě krize banky vyžaduje, aby jako první byli postiženi akcionáři a držitelé dluhopisů. Nezajištěné vklady, tedy vyšší než sto tisíc eur, mají být postiženy jako poslední, údajně až po krocích garančního fondu v té které zemi.

Evropské státy ale nejsou v otázce pravidel nového kaučního systému jednotné. Před Evropským soudním dvorem již stanulo šest členských zemí EU za to, že po určené lhůtě blokovaly novou „bail-inovou“ legislativu a odmítly ji ratifikovat.

V České republice platí stejná pravidla pro pojištění vkladů jako v kterékoliv jiné zemi Unie – garantovány jsou vklady do výše 100 tisíc eur u každé banky. V České republice byl původně garantem Fond pojištění vkladů, který se od 1. ledna 2016 přeměnil na Garanční systém finančního trhu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Rusové znovu zcela zastaví dodávky plynu Německu

Cena plynu v EU v pátek v podvečer citelně vzrostla, až o devět procent, nad úroveň 260 eur za megawatthodinu poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že na přelomu srpna a září opět zcela zastaví své …

Vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot

Ministerstvo financí navrhuje zastropovat marže čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot. Činí tak v reakci na výsledek červencového sledování marží. Ta se v případě benzínu a nafty pohybovala v průměru pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.