Přívalové deště zasáhly tuzemské stavebnictví

Názor
Nemusí pršet, stačí, když kape. Zatímco příroda eviduje další suchý rok a srážkové deficity se neutěšeně hromadí, o stavebnictví to neplatí. Každé firmě vyhovuje mírný růst v mezích zákona a stabilní ekonomické a legislativní prostředí, které jí umožňuje plánování. Letošní dvojciferný růst – díky za něj – ale přináší hektičnost, chaos, napjaté dodavatelsko-odběratelské vztahy, růst cen a prodlužování termínů. Po letech deficitů nezačalo kapat, ale pršet.
Ilustrační foto: Pixabay

Českému stavebnictví se daří. Aktuálně je zakázek tolik, že je již stavební firmy nestíhají realizovat. Problémem je citelný nedostatek pracovníků. V příštím roce uvidíme zpomalení aktuálního rychlého růstu sektoru, protože zakázky již nemá kdo realizovat, a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou rovněž další růst cen stavebních prací.

Nic však netrvá věčně. Již v příštím roce lze očekávat významný pokles, jenž je odhadován na 2,5 procenta, což bude oproti letošnímu roku téměř pětkrát méně. A je možné predikovat, že i v roce 2020 bude tento trend pokračovat. Začíná se dokonce hovořit o zpomalení růstu stavebnictví až někam k hranici půl procenta.

PSALI JSME:
Stavební firmy využívají růstu cen nemovitostí a zdražují stavební práce

Máme však i pozitivní zprávu, protože samotný růst není zdaleka všechno. Tržby stavebních firem porostou rychleji než výkon sektoru, a to přibližně o čtyři procenta. Dařit by se přitom mohlo především velkým a inženýrským společnostem. Vycházím z toho, že zásobník práce mají firmy aktuálně naplněný dopředu v průměru na devět měsíců.

Vývoj stavebnictví silně ovlivňuje čtrnáctiprocentní nárůst cen materiálů a nákladů na práci. Stavební firmy na tento vývoj plánují reagovat zdražováním svých realizací o 6,5 procenta. Proto ten odhadovaný růst tržeb, který by se v roce 2020 sice mohl ztenčit na polovinu, ale stále by to bylo zhruba čtyřikrát více než růst samotného odvětví.

PSALI JSME:
Stavebnictví v Česku neustále roste, bytová výstavba se ale na tomto boomu nepodílí

Větší optimismus panuje v řadách developerů. Protože z jejich pohledu vývoj stavební výroby v příštím roce závisí do značné míry na ochotě a možnostech státu a samosprávy investovat do nových projektů a na tom, zda úřady budou vstřícně připravované projekty vůbec povolovat. Tržby se budou poměrně dost odvíjet od rozhodnutí soukromých zadavatelů realizovat další zakázky. I oni očekávají mírný růst.

Ve stavebnictví se začínají zabydlovat nové metody realizace projektů. Především na významnějších projektech je pomocí metody BIM dosahováno vyšší efektivity pro přípravu dokumentace stavby. To je předpokladem pro to, aby bylo možné za stejné peníze postavit a udržovat více staveb než dosud. V této oblasti je Česká republika na předních evropských místech.

Proto vstupme bez obav do roku 2019.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru