Pro čínské turisty přestalo Česko existovat

Názor
Turistický ruch v ČR vykázal v letošním druhém čtvrtletí známky zotavení, ovšem jen v meziročním porovnání. Ve srovnání s druhým čtvrtletím předpandemického roku 2019 je turistický ruch v ČR stále v těžké křeči. Ta je patrná i z návštěvnosti zahraničních turistů. V členění podle zemí se tato návštěvnost držela letos ve druhém čtvrtletí zpravidla o jeden či dva řády po úrovní druhého čtvrtletí roku 2019.  
Od dubna do června zavítalo do ČR jen 434 čínských turistů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Co však vyráží dech, je pokles návštěvnosti ze strany čínských turistů. Ten se vymyká. Zatímco tedy v případě vývoje návštěvnosti turistů z drtivé většiny dalších zemí je na místě hovořit o jistém zotavování, pro Čínu takový verdikt neplatí.

Ve druhém čtvrtletí 2019 navštívilo Českou republiku celkem 183 878 čínských turistů. Letos jich ve druhém čtvrtletí, od dubna do června, zavítalo do ČR jen 434. Tak markantní propad nevykazuje v porovnání s předpandemickou situací žádný jiný stát. Citelné jsou propady v návštěvnosti také z dalších asijských zemí, namátkou z Jižní Koreje. Ty však nejsou tak výrazné jako výpadek čínských turistů.

Výpadek čínských a obecně asijských turistů představuje existenční ohrožení pro cestovní kanceláře, jež se na ně specializují. A pro ty, které jsou obecně zaměřeny na incomingovou turistiku. Loni odešlo z byznysu kolem 150 cestovních kanceláří, letos to číslo může být srovnatelné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Číňané přestávají cestovat do České republiky

Zavřít reklamu ×
 1. Čínská vláda si je dobře vědoma potenciálem turistického ruchu na hospodářský růst a disponuje možnostmi nasměrovat své občany do zemí, které chce ekonomicky podpořit. Naše média jsou zaúkolována šířit verzi o nesplněných čínských investicích, ale je logické, že tento stav je výsledkem nenaplnění dohody z české strany. Nikde se nepíše o tom, že hlavní zájem čínských investorů byl zaměřen na převzetí J&T banky, která se vzhledem k celoevropské působnosti měla stát prostředníkem pro realizaci čínských nákupů v Evropské unii. Česká republika nesplnila podmínky dohody a ČNB nevydala povolení k převzetí této banky, ačkoliv všechny národní banky ve kterých J&T banka působí povolení vydaly, a dokonce bylo toto převzetí povoleno Evropskou centrální bankou jako nejvyšší institucí. Za této situace ustal příliv čínských investic a nyní se to projevuje přesměrováním čínských turistů do jiných destinací.

  • Čínská vláda si je dobře vědoma potenciálem turistického ruchu na hospodářský růst a disponuje možnostmi nasměrovat své občany do zemí, které chce ekonomicky podpořit. Naše média jsou zaúkolována šířit verzi o nesplněných čínských investicích, ale je logické, že tento stav je výsledkem nenaplnění dohody z české strany. Nikde se nepíše o tom, že hlavní zájem čínských investorů byl zaměřen na převzetí J&T banky, která se vzhledem k celoevropské působnosti měla stát prostředníkem pro realizaci čínských nákupů v Evropské unii. Česká republika nesplnila podmínky dohody a ČNB nevydala povolení k převzetí této banky, ačkoliv všechny národní banky ve kterých J&T banka působí povolení vydaly, a dokonce bylo toto převzetí povoleno Evropskou centrální bankou jako nejvyšší institucí. Za této situace ustal příliv čínských investic a nyní se to projevuje přesměrováním čínských turistů do jiných destinací.

 2. No jo. Pan Vystrčil – thajwanec sklízí podporu ekonomiky v oblasti turismu. Ostatní zatím vidět nejsou.

 3. díky čučkařum,opozici,senátu,Hřibovi,Kolářovi pirátum aktivistum zustane praha,kar vary,františkové lázně atd dále na urovni ustí nad labem

 4. Přesně tak, jak píše Pavel. K tomu propad prodeje škodovek, atd. Kdo byl v Číně, tak ví, že 100 let za opicemi jsme my. Vůbec nás nepotřebují. Tu škodovku ve větších městech ani neuvidíte. V Praze jsme byli před rokem. Totálně provinční a ospalé město. Vůbec jsme ji nepoznávali.

  • pěkný vtip. v číně má většina lidí suchý záchod a nemají ani sprchu či vanu. a musí do lázeňských domů (v suchých částech číny dostávájí na příděl pouze jeden poukaz na týden)

 5. Stejně bude válka tak do 10-30 let, která provede všechny potřebné kroky – depopulaci, debolševizaci a zachrání planetu. Čínu když nezničí nyní se ztrátami 30 procent světové populace, tak se zničí za 20 let se ztrátami 90 procent. A to ještě kdoví jestli komouši nevyhrajou.

  • Přesně to jsem chtěl napsat, pořád se pošklebujou , dalajláma , Pepek Vyskoč , já bych na dovču do Prahy nejel ani kdych to vyhrál v tombole .At si to užijou .

 6. Dopoledne prohučeli Prahou odpoledne Krumlovem a večer byli v Rakousku …takže chyběj max. ruskejm prodejcům ušanek.

 7. Tady je v reálu vidět výsledek návštěvy pana Vystrčila na Tchajwanu. Cestovní kanceláře by mu měly poslat děkovný dopis.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB