Pro Demokraty v USA je jaderná energie prostředkem boje proti klimatické změně

Zelená platforma Demokratů si stanovila za cíl dosáhnout do roku 2035 produkce sto procent elektřiny bez fosilních paliv. Jde o zásadní změnu přístupu.  Je to ale realistické?
„Demokraté sázejí na to, že jim podporu veřejnosti získají nové, bezpečnější technologie,“ říká profesor Krosnick. Foto: Archív J. Krosnicka

„Poprvé od roku 1972, kdy se demokratická voličská platforma ve Spojených státech začala vyjadřovat o jaderné energii jako o možném způsobu snížení závislosti na fosilních palivech, Demokraté konečně zaujali pragmatické stanovisko,“ říká profesor politologie Jon Krosnick ze Stanfordovy univerzity.

Část Američanů si podle něj uvědomila, že současné technologie pro výrobu obnovitelné energie prostě nedokážou daný úkol splnit. „Odpověď na potřebu zmírnit dopady klimatické změny jim může pomoci nalézt jaderná energie,“ domnívá se Krosnick.

Využití jádra pro ekologické účely u lidí často vyvolává obavy ohledně globální bezpečnosti. Američané si dosud pamatují havárii elektrárny Three Mile Island v roce 1979, v Evropě to byl Černobyl o sedm let později a v Japonsku poměrně nedávno Fukušima.

Někteří zpochybňují, zda nukleární energie je dostatečně ekologická na to, aby mohla být součástí „nového zeleného údělu“. Tým demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena se rozhodl, že ano.

„Pokud jde o bezpečnost,“ říká profesor Krosnick, „sázejí Demokraté na to, že jim podporu veřejnosti získají nové, bezpečnější technologie – jako jsou reaktory využívající roztavené soli nebo kovy v tekuté formě. Čeká je ale ještě dlouhá cesta, než se jim povede tuto podporu proměnit v nové investice, aby prodloužili životnost stávajících reaktorů a vybudovali nové (v současnosti jdou ve výstavbě dva reaktory – pozn. aut.)“.

PSALI JSME:
Trump, nebo Biden? Otrlý egocentrik, nebo „dědeček hříbeček“? Kdo bude lepší pro ekonomiku?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Epická bitva mezi konzolemi startuje

Mladí lidé se postupně stěhují z reálného světa do virtuálního prostředí. Koronavirová krize tento trend urychlila, což vedlo k vzestupu herních konzolí. Již dnes je přitom herní byznys přibližně čtyřikrát větší, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru