
V případě krádeže v hotelu, ať už jde o peníze, doklady, platební karty, mobil či elektroniku, je vhodné se obrátit nejdříve na delegátku, případně asistenční službu v rámci cestovního pojištění.
1. Před odletem si pořiďte kopii cestovního dokladu, zapište si čísla asistenčních linek banky a operátora a spojení na náš zastupitelský úřad v navštívené zemi.
2. Cestovní pas s sebou noste jen v nejnutnějších případech. Jinak jej, spolu s částí peněz či platební kartou, nechávejte v hotelovém pokoji v zamykatelném úkrytu (trezor, zavazadlo). Na veřejnosti neplaťte bankovkami vysokých hodnot, šperky zanechte doma.
3. Důležitý a cenný majetek, který nosíte u sebe, mějte pod dohledem a co nejblíže tělu. V autě nenechávejte ani oblečení, neparkujte mimo hlídaná parkoviště.
Pro hotelové recepční je to přece jen větší autorita, která mívá přehled o místních pravidlech a zvyklostech, a navíc při povolání těchto pomocníků odpadá jazyková bariéra.
Policejní protokol není formalita
Recepční obvykle přivolá do hotelu policii, která buď provede šetření, nebo rovnou sepíše protokol. Ten poslouží jako podklad při jednání o vystavení náhradních dokladů a po návratu o náhradě škody s pojišťovnou.
Pokud chcete z krádeže obvinit zaměstnance hotelu, musíte si být svou verzí na víc než sto procent jistí. Když se pak hledaný tablet najde zachumlaný v peřinách nebo v zapomenuté zásuvce, právě jste si dovolenou pokazili tuplovaně.
Za ztraceným pasem na úřad
Stanou se však horší věci, než je ztráta elektroniky. Ztrátu nebo krádež cestovních dokladů musíte řešit na zastupitelském úřadě. Je tedy vhodné si ještě v klidu doma zjistit, kde se nejbližší zastoupení nachází a zapsat si také telefonické spojení, protože může jít o mnohahodinový výlet a bylo mu smutné absolvovat jej zbytečně.
Ke zpoplatněnému vystavení náhradního cestovního dokladu, který má omezenou platnost a doma si budete muset pořídit nový, potřebujete pasovou fotografii. Vzhledem k tomu, že velvyslanectví či konzulát obvykle sídlí v hlavním či největším městě, neměl by být problém sehnat fotografii na místě. Musíte však také prokázat svou totožnost, což by při ztrátě pasu naopak problém být mohl.
Doma si pořiďte kopii
Kdo chce být na cesty připraven, doma si pořídí kopii cestovního dokladu. Stačí stránka s osobními údaji, fotografie však musí být zřetelná. Po zemích Evropské unie můžete cestovat pouze s občanským průkazem, i když se doporučuje používat především cestovní pas.
Řidičský průkaz cestovním dokladem není a nelze jej používat ani jako náhradní doklad při ztrátě pasu nebo občanky, které uznávanými cestovními doklady naopak jsou.
Schovat všechny originály
V případě ošetření v lékařském zařízení buďte připraveni na to, že i s komerčním připojištěním na úhradu léčebných výloh můžete část nákladů platit na místě v hotovosti. Aby je pojišťovna po návratu proplatila, uschovejte si všechny originály lékařských zpráv, účtenek za léky, převozy a pobyt v nemocnici apod.
Kdo si v tíživé situaci neví rady, může se obrátit na nonstop fungující asistenční linku své pojišťovny, jejíž číslo je uvedeno na průkazce cestovního pojištění. Toto číslo se vyplatí nenechávat v hotelu, ale brát si je na výlety.
Čísla uschovat mimo mobil i kartu
Po krádeži mobilu či platební karty platí stejné pravidlo jako doma. Svou simku i platební kartu nechte co nejdříve zablokovat, k čemuž rozhodně pomůže si předem napsat spojení na krizovou linku banky a operátora a tato čísla si schovat na jiné místo, než nosíte platební kartu.
A totéž samozřejmě platí o pinu ke kartě (případně k mobilu, pozn. aut.), pokud si těch pár čísel ještě nepamatujete. Po zablokování se opět obraťte (nejlépe s jazykově vybaveným s doprovodem) na policii a požadujte sepsání protokolu o krádeži.
Jak si obstarat peníze?
V asi nejhorší situaci se ocitnete, pokud vám kromě dokladů či mobilu zloději seberou také všechny peníze. Asistenční služba pojišťovny nebo delegát, pokud necestujete na vlastní pěst, vám spíš poradí, než pomohou.
Nabízí se možnost požádat přátele doma, aby vám obnos zaslali například přes Western Union na vybrané místo. Peníze obdržíte do 24 hodin, ale také v tomto případě budete muset prokázat svou totožnost, což v nejhorším případě znamená si ještě před výběrem vyřídit náhradní doklad.
Se získáním hotovosti vám může pomoci i vaše banka. Pokud má v navštívené zemi zastoupení, vyberete si peníze ze svého účtu. Případně karetní společnost vydáním náhradní platební karty (emergency service).
Můžete také využít službu emergency cash, což je získání nouzové hotovosti na pobočce zahraniční banky. Tyto služby však nelze vyřídit na počkání a zaplatíte vysoké poplatky.
Hodí se i doklad z bankomatu
Buďte také připraveni na to, že když avizujete ztrátu většího obnosu, může po vás policie, a hlavně později pojišťovna chtít, abyste např. dokladem z bankomatu nebo směnárny doložili, že jste nahlášené množství peněz vlastnili.
Předejít ztrátě cestovní hotovosti se dá osvědčeným pravidlem, že u sebe nenosíte vyšší obnosy a finanční prostředky si rozdělíte na více míst, pokud možno uzamykatelných.
Kromě vhodného cestovního pojištění s dobře vybraným záběrem pojistky (podle destinace a náplně dovolené si zvolte přiměřený pojistný limit) je možné si připojistit lékařskou péči i ztrátu majetku, zavazadel i dokladů.