O prázdninách se cestovním pasům věnujte víc

Poradna
Kontroly na hranicích, na to jsme si alespoň v rámci Evropské unie (EU) a schengenského prostoru rádi odvykli. Ale jak se zdá, budeme si muset zase zvykat. Kdo se naučil cestovat po Evropě jen s občanským průkazem v kapse, měl by se rychle podívat po cestovním pasu.
Od začátku července se zkracují lhůty a zvyšují poplatky pro vydání nových cestovních dokladů. Foto: MZV

A při tom hledání je dobré se seznámit také s pravidly vydávání cestovních dokladů, která platí od začátku letošních prázdnin. Týkají se nových lhůt i poplatků.

Raději s pasem

Pro cestovatele z EU oficiálně nadále platí pravidla, že pro jízdu do členské země Unie a některé další stačí jen občanka, do vzdálenějších destinací pas se strojově čitelnými údaji a biometrickými daty a někam i vízum. V době migrační krize, kdy se obnovují pasové kontroly na některých hranicích mezi státy, na vnějších hranicích Schengenu i EU je však výhodné se všude prokazovat cestovním pasem.

Kromě této obecné rady může být pro prázdninové putování důležité zapamatovat si několik cestovatelských perliček. Chorvatsko je sice členem Evropské unie, nikoli však schengenského prostoru, na jehož hranicích (Maďarsko, Slovinsko) je při cestě na Jadran třeba počítat s delším zdržením. Před cestou do Severní Ameriky nestačí si připravit pas platný ještě minimálně 6 měsíců a vízum, ale je nutné se i elektronicky zaregistrovat v příslušném systému.

Pokud vás láká Balkán, pak můžete volně cestovat i do nečlenských zemí (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie, Makedonie a Moldavsko), teoreticky dokonce i na občanský průkaz. Ale vždy je dobré se na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (MZV) informovat na podmínky v konkrétní destinaci. Tam také najdete, do kterých zemí potřebujete víza, pokud se vám o ně nepostará cestovní kancelář.

S cestovními doklady byste neměli mít problémy ani ve francouzských zámořských departementech (mj. Guadeloupe, Martinik), kde platí stejná pravidla jako v EU. Členy schengenského prostoru jsou i Island a Norsko, naopak není jím Švýcarsko, byť se také smluvně zavázalo dodržovat schengenská pravidla o pohybu osob.

Nový doklad za den

Od začátku července se zkracují lhůty a zvyšují poplatky pro vydání nových cestovních dokladů. Je už dokonce možné zažádat o expresní vydání nového pasu za 24 hodin (jednoho pracovního dne) za poplatek 6000 Kč na všech obecních úřadech s rozšířenou působností. Obdobné platí pro dětské pasy (do 15 let), taxa je 2000 Kč Pro mimopražské turisty je však mírnou komplikací, že si pro takto vystavený doklad budou muset dojet na MZV.

Další letní novinkou je vydávání pasů ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dní, což je zpoplatněno částkou 3000 Kč, resp. 1000 Kč pro děti. Tyto doklady je možné převzít na obecním úřadě, kde byla žádost podána. Nadále zůstává možnost zadat si výměnu pasu ve standardním režimu do 30 dní a s poplatkem 600 Kč, tedy jako dosud. Platnost vydaných pasů je deset let, což nově platí i pro doklady vydané ve zrychleném režimu.

Už bez fotky

Žádost o vydání cestovního dokladu je možné podat na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností, případně u úřadu městské části. Je nutné předložit občanský průkaz a při výměně vrátit starý pas.

Fotografie žadatele se pořizuje na místě, stejně jako otisky prstů a elektronický podpis, protože od ledna 2016 jsou u nás vydávány pouze pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. Souhlas se zpracováním těchto údajů potvrdíte na místě.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

5 tipů na předvánoční relax

Dobijte si baterky v pivní kádi, zlatou maskou s výhledem na starou Prahu, romantickým rituálem pro páry nebo přímo V Nebi. Je totiž ideální čas utéct aspoň na chvíli od přeplněných obchoďáků, shonu a vyčistit si …

Zimní turistika je „in“ aneb Rozhlédni se, člověče

Jsme národem turistů a lákají nás zajímavé cíle. Rozhledny jsou díky unikátním výhledům jedny z nejatraktivnějších lokací, a přispívají rovněž k rozvoji turistického ruchu. Dříve jen zřídka využívaná turistická …

Získat náplast na poškozený kufr není legrace

Je to hodně nepříjemná situace, která dokáže pokazit celou dovolenou. Na letišti čekáte na svůj kufr a po pásu se přisune balík bez úchytů a koleček. Odborně se tomu říká poškozené zavazadlo. A máte dvě možnosti. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru