Polovina Čechů byla někdy okradena

Průzkum
S okradením má zkušenost bezmála polovina Čechů – přesně 47 procent. Nejčastěji byli okradeni na ulici, doma nebo v městské hromadné dopravě. Vyplývá to z průzkumu, kterou pro společnost SSI Group uskutečnila agentura Rondo Data.
S okradením má zkušenost bezmála polovina Čechů. Nejčastěji byli okradeni na ulici, doma nebo v městské hromadné dopravě. Foto: Depositphotos.com

Vedle okradení se Češi rovněž obávají toho, že je někdo bude nepřiměřeně obtěžovat, nebo je dokonce přepadne. Toho se obávají na ulici, kterou uvedlo 40 procent dotázaných. Velké obavy z těchto situací mají rovněž na nádražích (13 procent), v MHD (9,5 procent) nebo na velkých společenských událostech, jako jsou třeba sportovní utkání nebo hudební festivaly (sedm procent). Obtěžování či okradení se naopak vůbec neobává jen 13 % Čechů.

Když měli dotázaní v průzkumu agentury Rondo Data pro společnost SSI Group odpovídat na otázku, kde se bojí okradení, „zvítězila“ ulice s 18 procenty. V těsném závěsu skončil domov a městská hromadná doprava.

Méně nebezpečná obchodní centra

Průzkum se rovněž zaměřil na nákupní centra, která jsou podle bezpečnostních expertů jedním z rizikových míst. Realita ovšem taková není. Jen 9 procent dotázaných uvedlo, že byli někdy v minulosti okradeni právě v obchodním domě. A 40 procent lidí se dokonce ani neobává toho, že by tady mohli přijít o peněženku nebo jiné osobní věci.

PSALI JSME:
V nákupních centrech se zvyšuje agresivita zlodějů

Jedním z důvodů je nejspíš také to, že obchodní centra mají vlastní systém ostrahy, respektive si najímají bezpečnostní agentury. „Systém ostrahy je stále důmyslnější, v problémových lokalitách pracujeme již s takzvanými antikonfliktními týmy,“ sdělil Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která patří mezi největší bezpečnostní agentury. Dodal, že speciálně vyškolené týmy jsou v případě nutnosti propojeny s policií.

Škrabal současně upozornil, že v posledních měsících lidé z ochranky zaznamenávají nárůst agresivity některých návštěvníků center, například mladistvých, kteří vyvolávají vzájemné bitky. „Při výtržnostech se pak většinou natáčejí a umísťují videa na sociální sítě,“ poznamenal Škrabal.

Kriminality ubývá

Obecně v Česku ale kriminality ubývá už pátým rokem po sobě. Vloni policisté zaznamenali 192 405 trestných činů, což je bezmála o pět procent méně než v roce 2017. Na poklesu se podepsal zejména nižší počet majetkových trestných činů, méně evidováno bylo i vražd a dalších násilných trestných činů. Objasněno bylo 105 710 skutků, což představuje téměř 55 procent případů.

PSALI JSME:
Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Při trestné činnosti loni vznikly škody za zhruba 18 miliard korun, předloni to bylo 20,3 miliardy. Policie a státní zástupci zajistili kriminální výnosy v hodnotě 7,9 miliardy korun. V roce 2017 bylo zajištěno 5,4 miliardy, o rok dříve 9,9 miliardy korun. Zajištěný majetek se buď vrací okradeným, nebo na základě soudního rozhodnutí propadá státu.

Nejčastěji registrovali policisté majetkové trestné činy, kterých bylo 98 670, o 9827 méně než v roce 2017. Snížil se počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů ubylo proti předloňsku o 5,5 procent, stalo se jich 24.837.

Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda je to například tím, že si lidé lépe chrání svůj majetek, ale rovněž preventivní činností policie. „Stoupá důvěra v policii, dostáváme se na rekordní čísla,“ konstatoval Vild.

PSALI JSME:
Ještě vás letos nevykradli? Tak to gaunerům neusnadňujte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB