Proč Čína provádí tak mohutný lockdown?

Názor
Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu s autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že liberalizace ekonomiky přináší liberalizaci politiky, tedy pluralitní demokracii.
Na variantu omikron čínské vakcíny zabírají prokazatelně mnohem hůře, než západní vakcíny té od Pfizeru či Moderny. Peking si toho je zjevně vědom. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak, v Číně v posledních deseti letech dochází k upevnění nejen vlády jedné strany, ale dokonce a zejména jedné osoby. To nejde bez důmyslné a všeprostupující propagandy, která z vládce utvoří poloboha. A polobozi jsou vlastně neomylní. Takže přece ani čínské vakcíny proti covidu nemohou být o nic horší než vakcíny ze zemí, které mají tu smůlu, že jim tento polobůh nevládne.

Přitom na variantu omikron čínské vakcíny zabírají prokazatelně mnohem hůře, než západní vakcíny té od Pfizeru či Moderny. Peking si toho je zjevně vědom, nechce riskovat blamáž. Takže raději riskne propad ekonomiky, než aby polobůh ztratil tvář.

PSALI JSME:
Rychle se šířící covid v Číně je novým strašákem pro světovou i českou ekonomiku

Dvoutýdenní lockdown v Šanghaji připraví čínskou ekonomiku o dvě procenta hrubého domácího produktu, přesto to polobohovi za to stojí. Stahuje celý svět, vládne totiž globální ekonomické velmoci.

Neochotu poloboha zařadit se mezi obyčejné lidi tak pocítí i Česko, lidé tu kvůli tomu dokonce mohou přicházet o práci. Ke zlu to přičtou vládnoucím, demokraticky zvoleným českým politikům, ne čínskému polobohovi. A tak to on vlastně chce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Invaze a šíření covidu v Číně zasáhnou globální obchod, Česko nevyjímaje

Zavřít reklamu ×
  1. V jiných zemích proběhlo promořování omikronem poměrně neškodně i přesto, že mají mnoho neočkovaných. U nás jsou neočkovaní často i staří lidé, kteří se považují za zvláště rizikové. Místo aby padali jak mouchy, rušila se covidová oddělení v nemocnicích. A to v době, kdy bylo chladné počasí a omikron se šířil ve velkém. To mj. znamená, že vliv očkování na těžký průběh omikronu je malý až žádný.

    Čína své vakcíny navíc vyvážela. Jejich nedostatky proto musí být známy. Nemělo by smysl chtít je tímto způsobem ututlat.

    Důvody šanghajského lockdownu tedy musí být jiné. Možná je tamní mutace horší. Nebo je za tím setrvačnost čínského řídícího aparátu, který dlouho nechtěl žádnou nákazu přiznat. Nějací obětní beránci byli potrestáni a jejich nástupci se teď bojí aby něco nezanedbali a nedopadli stejně.

    Nabízí se i závažnější vysvětlení. Nemusí jít vůbec o omikron. Čína může jen zkoušet svoji schopnost bránit rozšíření mimořádně nakažlivého viru. To by mělo opodstatnění jen v případě, že Čína buď plánuje biologickou válku, nebo má podezření, že ji plánuje někdo jiný.

  2. Západ nebrečí kvůli snížení HDP o dvě procenta u nich, ale proto, že ty dvě procenta jejich HDP se k nim nedostanou.

  3. A není to náhodou, co Čína předvádí, promyšlený útok na západní ekonomiky? Není tajemstvím, že Ruská federace a Čína vytvořily kooperativní spolupráci, kdy se k tomu jejich lídři veřejně přihlásili během zimních olympijských her v Pekingu. Vypadá to, že měl absolutní pravdu bývalý šachový mistr světa Gary Kasparov, který se zahájením speciální vojenské operace na Ukrajině prohlásil, že 3. světová válka začala.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).