Proč je česká koruna ve srovnání s polským zlotým tak silná?

Názor
Česká koruna je investory v našem regionu zdaleka nejlépe vnímanou lokální měnou. V poslední době neposiluje ani tak česká koruna, jako spíše oslabuje zlotý vůči všem měnám včetně koruny.
Zdá se, že v nejbližším období zůstane česká koruna silná a polský zlotý naopak oslaben. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace v České republice dosáhla v prosinci 15,8 procenta, zatímco v Polsku 16,6 procenta. Reálné sazby jsou tedy v České republice vyšší (i když stále silně záporné, pozn. aut.), protože základní úroková sazba zde v současnosti činí sedm procent (v Polsku 6,75 %).

Češi také v uplynulém roce provedli řadu měnových intervencí, aby udrželi kurz koruny. To je základní rozdíl v politice centrálních bank z Prahy a Varšavy. Češi udržovali silnější kurz koruny, protože považovali za důležitější zachovat hodnotu měny.

Polsko naproti tomu spoléhalo na oslabení zlotého, aby posílilo konkurenceschopnost polské ekonomiky ve světě. Která z těchto strategií se ukáže jako účinnější, se ukáže až v dlouhodobém horizontu.

PSALI JSME:
Polský zlotý poprvé v historii stojí méně než pět korun

Již nyní však vidíme, že polská ekonomika se recesi pravděpodobně nevyhne, zatímco česká ekonomika pravděpodobně zažije hlubší zpomalení. Na druhou stranu si české platy a úspory vedené v eurech nebo dolarech udržely svou hodnotu, zatímco ty polské ji částečně ztratily. Polsko také nese větší finanční riziko kvůli udržování nízkého směnného kurzu.

Za zmínku stojí i to, že měnové intervence na českém trhu jsou snazší vzhledem k tomu, že je mělčí a náklady na tyto operace a rizika jsou nižší než v případě mnohem širšího zlotého. Česká republika také udržuje vzhledem k velikosti své ekonomiky vyšší devizové rezervy, které může ve větší míře využít k intervencím na devizovém trhu.

Fiskální pozice České republiky je také lepší než v Polsku, kde poměr dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) činí 42 procent. Zdá se tedy, že v nejbližším období zůstane koruna silná a zlotý naopak oslaben.“

Autor je polský analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna na úvod týdne oslabovala pod vlivem slabšího eura

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).