Proč se mírová jednání o Ukrajině nekonají na Slovensku

Po nenadálé a návštěvě Kremlu na konci minulého roku slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) prohlásil, že by se mírová jednání mohla uskutečnit na Slovensku, což potvrdil i ruský diktátor Vladimir Putin. Proč se delegace USA a Ruska nakonec nesešly v zemi našich východních sousedů?
Bratislavský hrad se nakonec místem pro mírové rozhovory o Ukrajině nestal. Ilustrační foto: Pixabay.com
Bratislavský hrad se nakonec místem pro mírové rozhovory o Ukrajině nestal. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pár dní před koncem loňského roku šokoval Robert Fico své evropské demokratické spojence hned dvakrát. Napřed svou předem neohlášenou cestou za ruským diktátorem Putinem do Moskvy. A podruhé, když oznámil, že by se jednání o ukončení války na Ukrajině mohlo konat na Slovensku.

Nakonec se ale vyjednávací týmy sešly v Saudské Arábii. Proč Slovensko vypadalo ze hry? Respektive bylo vůbec reálné, aby se mírové rozhovory o Ukrajině vedly právě tam? Odpověď je poměrně jednoduchá: Nebylo.

Od samého počátku to byla spíše Ficova a Putinova politická hra. Fico se snažil sám sebe více zviditelnit – především před svými voliči, a Putin dostal díky slovenskému premiérovi další klacek, kterým si mohl praštit do jednoty Evropské unie.

Protože pro ruského diktátora je hlavním nepřítelem právě EU a využije každou příležitost, jak ji poškodit. A zatím se mu poměrně daří, i díky takovým politikům, jako jsou maďarský a slovenský premiér Viktor Orbán a Robert Fico.

Poznat to je i z posledních výroků kremelských představitelů, kteří se o Evropě vyjadřují opovržlivě a snaží se využít nehorázné rétoriky staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližších spolupracovníků, aby mezi USA a EU vrazili klín.

Vladimir Putin samozřejmě moc dobře věděl, že jednání o Ukrajině na Slovensku je nereálné. Ale využil příležitosti, kterou mu dal Fico svou moskevskou cestou, aby se znovu „rýpnul“ do „kolektivního Západu“.

Ostatně i z pohledu Evropské unie by bylo zcela nepředstavitelné, aby se americká a ruská delegace sešly v Bratislavě, případně jiném slovenském městě. Brusel by nepochybně diplomatickými cestami důrazně Ficovi doporučil, že taková akce by byla přes čáru. I když kdo ví, jaká by byla nakonec reakce Evropské komise, která v poslední době v zásadních otázkách poměrně tápe.

Ale nakonec nic řešit nemusela, protože vyjednávací týmy Spojených států a Ruska se sešly v Rijádu. Byla to nakonec logická volba. Také proto, že saudský korunní princ Muhammad bin Salmán má poměrně dobrý vztah jak s Putinem, tak s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena