Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v rámci rodiny najdeme dárce jen asi pro čtvrtinu z nich, všichni ostatní jsou odkázáni na dobrovolného dárce zapsaného v některém z 80 registrů po celém světě.
Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Ilustrační foto: Pixabay.com

To, že pacientovi nejčastěji daruje krvetvorné buňky rodič si sourozenec, je jen mýtus. „Čím více mladých, zdravých – a především ochotných – lidí se nám podaří zaregistrovat k nám, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ říká Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Registrace k nám je vlastně takový morální závazek, že kdyby někde na světě onemocněl člověk se stejnými či velmi podobnými transplantačními znaky, jsem tu pro něj a jsem ochoten darovat nezištně kousek sebe.

Šance, že ke shodě mezi pacientem a dobrovolníkem dojde, je malá (reálně daruje cca jedno procento ze všech zapsaných), ale jak už jsem řekl, čím více lidí v databázi budeme mít, tím zvýšíme pravděpodobnost, že najdeme opravdu pro každého,“ dodal Jindra.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena