Prodavači smějí kontrolovat tašku jen se souhlasem zákazníka

Poradna
Jen jsem ho zfackoval, protože opakovaně kradl. Tak se hájil se před soudem člen ostrahy, který v samoobsluze vážně zranil nakupujícího. Podle obžaloby mu zasadil několik ran pěstí do obličeje, strhl jej na zem a kopal jej do hlavy a žeber. Pak donutil návštěvníka svléct tričko, jestli pod ním neschovává kontraband, sebral mu tašku a donutil jej vytřít podlahu.
Prodavači smějí kontrolovat tašku jen se souhlasem zákazníka. Foto: Pixabay

V jiném obchodě, rovněž v loňském roce, si dva muži do batohu a pod oblečení nastrkali potraviny v hodnotě několika set korun a prošli okolo pokladen bez zaplacení. Ostraha obchodu se snažila zloděje zadržet, ale ti se dali na útěk. Zastavili se až na ulici, kde jeden z nich vytáhl nůž, čehož se ostraha lekla a oba zloděje nechala utéct. Dvě strany jedné mince, které však svou brutalitou připomínají scény z Formanova Černého Petra jen hodně vzdáleně.

KONFLIKTY STÁLE ČASTĚJŠÍ

Konfliktů mezi ochrankou a zákazníky přibývá hned z několika příčin. Nakupování, především v obchodních centrech, se stalo rodinnou víkendovou zábavou a anonymita v davu nahrává hříšným myšlenkám, k čemuž napomáhá i mizející respekt k autoritám i právu. Na druhou stranu personální obsazení služeb zabývajících se ochranou obchodů si často žádnou autoritu ani nezaslouží.

Biblické „Nepokradeš“, ale především legislativa zabývající se přestupky (škoda do 5000 Kč) či trestnými činy krádeže, sice platí také při krádežích v obchodech, ale nejdříve je nutné pachatele chytit a usvědčit. Může však prodavač nebo „sekuriťák“ prohledávat osobní věci zákazníka?

JEN DOBROVOLNÁ KONTROLA

Ukažte mi (prosím) tašku, s touto žádostí ze strany prodavačky nebo ostrahy se setkal určitě každý. A patrně také s tvrzením, že na tuto kontrolu mají právo. Jak to tedy je? Osobní věci může na požádání kontrolovat pouze policie. Prodavači nebo ostraha smějí provádět namátkovou kontrolu tašek či kapes jen v případě, že s tím sami souhlasíte.

Ale to na druhou stranu neznamená, že se v případě odmítnutí kontroly můžete volně z obchodu vzdálit. Jak vy si chráníte soukromí, legislativa umožňuje majitelům obchodu chránit svůj majetek. A pokud vzniklo důvodné podezření, že zákazník něco ukradl, může jej ochranka zadržet.

Jaká je ale přijatelná forma takového zadržení, se neshodnou ani právníci. Často se však shodnou, že na rozdíl od například veřejné hromadné dopravy nemá supermarket statut tzv. veřejně prospěšného zařízení, za hranou je tedy jakákoli forma tělesného kontaktu.

ČEKÁ SE NA POLICII

Na druhou stranu je možné poukázat na verdikt Nejvyššího správního soudu, podle kterého má až do příchodu policie každý právo chránit se například proti zloději, i když hodnota odcizených věcí nenaplní trestní odpovědnost pachatele (může tedy jít jen o přestupek), nebo proti osobě, která poškodila jeho věc. Jde tedy o tzv. „svépomoc směřující k zajištění práva, které by bylo jinak zmařeno“.

Až do příjezdu policie podezřelý nemusí nikomu ukazovat své věci nebo sdělovat svoje jméno. A pokud je např. zavřený v nějaké místnosti, musí jít pouze o dobu nezbytnou k příjezdu policie. V případě, že by se z nějakého důvodu tato doba protahovala, musí ochranka delikventa propustit i bez zjištění totožnosti, protože není možné akceptovat, že by třeba někoho zadržovala celé odpoledne.

V případě, že šlo o bezdůvodné zadržení a tím vzniklé omezení osobní svobody, může zákazník požadovat omluvu i finanční náhradu, pokud mu vznikla prokazatelná újma. Klasickým příkladem je neoprávněné zadržení v obchodě na letišti a zmeškaný let.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Nová právní úprava oddlužení: Spěchejme pomalu

V současné chvíli je již jasné, že systém oddlužování fyzických osob dozná změn. I když zatím není jasné, které z nich během projednávání v parlamentu projdou, dovolím si jen pár poznámek k některým navrhovaným …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru