Prodej ojetin on-line strmě roste

Analýza
Automotive segment rozhodně nezažívá dobré časy. Výroba nových vozů v českých automobilkách meziročně poklesla o více než desetinu a trh ojetin se propadl skoro o polovinu – meziročně zaznamenal snížení objemu prodejů o 53 miliardy korun. Hlavní příčina ale není jen na straně poptávky, která v některých segmentech naopak převyšuje nabídku, ale spočívá ve vynuceném uzavření autobazarů.
Ceny ojetých aut ženou nahoru problémy s výrobou nových vozů a související nedostatek ojetin, o které je mezi zákazníky největší zájem. Ilustrační foto: Carvago

Rok od začátku pandemie covid-19 se český automotive průmysl po mnoha letech uspokojivého růstu vrátil k hodnotám z roku 2014. Příčin razantního propadu je samozřejmě celá řada, ale některé z nich nejsou možná na první pohled úplně zřejmé.

Na jedné straně zde máme pokles celé ekonomiky, vysokou míru nejistoty, zastavení investic a obnovy vozových parků a samozřejmě také uzavření autosalonů a autobazarů. Na druhé straně se ale výrobci musejí potýkat nejen s problémem personálního zajištění výroby kvůli zaměstnancům v karanténě, ale především zažívají nebývalé výpadky v dodavatelském řetězci.

Omezení výrobního sektoru po celém světě a komplikace s přepravou zboží přes hranice států totiž vedou k nedostatku komponent na výrobu nových vozů. Jde o celosvětový problém, který se týká nejen kovových a plastových součástek, ale také dodávek polovodičových komponent (čipů), používaných v palubních počítačích a řídicích jednotkách moderních aut.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

I Škodovka už musela kvůli nedostatku těchto součástek od začátku roku zrušit několik směn a obavy o dostatek procesorů ještě umocnil nedávný požár v továrně japonské společnosti Renesas Electronics.

Všichni prodejci ojetých vozů pobočky zavírat nemuseli

U prodejců ojetých vozů je situace trochu jiná. Poptávka po ojetých autech sice také poklesla, ale rozhodně ne natolik, aby to znamenalo skoro 50% propad trhu. Nucené uzavření provozoven ukázalo především na naprostou nepřipravenost prodejců ojetých vozů na prodej po internetu.

Negativně se projevil také současný zákaz cestování mimo domovský okres, který se samozřejmě vztahuje i na „oblíbené“ objíždění autobazarů, do něhož prodejci zákazníky stále nutí. Omezení pohybu tak zapříčinilo pokles poptávky na 10–15 procent z běžné výše a zasadilo autobazarům další ránu.

Prodejci, kteří se on-line prodeji vyhýbají, nyní navíc čelí nedostatku aut v nabídce, kdy v porovnání s předchozím rokem chybí asi 25 procent vozů. Hlavní příčinou nedostatku ojetin je prodlužování leasingových smluv, protože automobilky nestíhají dodávat nové vozy. To přirozeně vede k odlivu zákazníků, kteří si v duchu hesla „nabídka je král“ raději počkají.

PSALI JSME:
Pandemie zásadně změní trh s ojetinami: Do pěti let se každé desáté auto prodá on-line

Jedinou možností, jak v České republice (ale i v dalších zemích – pozn. aut.) momentálně zakoupit a potažmo prodat ojeté auto, tak zůstává on-line kanál. Jeho výhodou je především to, že se nemusí spoléhat na omezený český trh a přináší možnost pořídit si nadprůměrně kvalitní auto za dobrou cenu. Carvago tak obchoduje s ojetými auty po celé Evropě. Díky detailní analýze trhu dobře víme, kde lze dobře prodat auta, která už rok stojí v českých autobazarech, a naopak nabízíme vozy, které na českém trhu aktuálně chybí.

Zájem o ojetá auta totiž na českém trhu bezesporu je. Potvrzují to hned dvě čísla. Prvním je jedna miliarda korun. O tolik (ve skutečnosti ještě o pár milionů více – pozn. aut.) rostl v loňském roce obrat trhu „skutečného on-line prodeje aut“.

Co se tím rozumí?

Abychom mohli hovořit o opravdovém on-line prodeji ojetých aut, musí být současně splněna celá řada podmínek: Zákazník si auto vybere na internetu, dojde ke kompletnímu prověření jeho historie a legislativního stavu, dále získá kompletní přehled o technickém stavu vozu, včetně například i tloušťky laku, výpisu servisních zásahů či informací ze zkušební jízdy, rovnou si může sjednat financování a pojištění vozu a po souhlasu s obchodními podmínkami si vůz objedná.

PSALI JSME:
Digitální transformace: Trh ojetých aut projde největší změnou za posledních 20 let

Prodejce takovou objednávku zpracuje, zajistí požadované služby a v dohodnutém termínu doručí zákazníkovi auto až ke dveřím. A protože se bavíme o online prodeji, zákazník má 14 dní na to, aby si auto vyzkoušel, a pokud mu nebude vyhovovat, tak jej i bez udání důvodu prodejci vrátí.

Možnost odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů zásadně zvyšuje kvalitu prodávaných ojetých vozů a pomáhá vymýtit typické podvody, jako je stáčení tachometrů, falšování roku výroby a prodej aut s různými skrytými vadami. On-line prodejce nese za prodávaný vůz plnou odpovědnost, takže rozhodně nebude vykupovat ojetiny pochybného původu a kvality.

A jak se to má s tou poptávkou? O té hovoří druhé číslo – více než tříprocentní nárůst průměrné ceny prodávaných ojetin. Ceny ojetých aut ženou nahoru právě problémy s výrobou nových vozů a související nedostatek ojetin, o které je mezi zákazníky největší zájem.

I zákazníci si ale začínají uvědomovat, že kupovat ojeté auto z omezené nabídky klasického autobazaru se v kontextu širokých možností on-line prodeje jeví jako nesmysl. Můžeme tedy očekávat, že, stejně jako v jiných segmentech, pronikne e-commerce daleko více i do automotive odvětví. Dealeři a prodejci ojetých vozů již nebudou stát před otázkou, zda on-line prodej ano, nebo ne, ale spíše kdy a jak.

Autor je spoluzakladatel společnosti Carvago
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pro ojeté auto na internet? Otevřelo se největší evropské on-line autotržiště

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrej nesmysl. Ojetinu musím projet,zkontrolovat stav brzd,kdy se dělaly rozvody a spojka,stav pneu,únik oleje atd….Takto nakupuji já a ojetina koupená za cca 14000 kč slouží i 10 let.Posledních 20 let kupuji auta max. do 20000 kč,víc bych prostě nenašetřil.Mám výhodu že mám na STK známého a tak vždy projdu napoprvé a na 2 roky.Je docela sranda jak já s autem s roku 1994 projdu a za mnou senior s autem z roku 2010 vyletěl…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zdražování ojetin je u konce. Opravdu?

I přes rekordní inflaci v Česku i dalších evropských státech se téměř dva roky trvající růst cen ojetých vozidel zastavuje. Poměr nabídky a poptávky na trhu se vyrovnal, ale také přibývá méně kvalitních ojetin. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.