Prodloužení a rozšíření programu kvantitativního uvolňování ECB neohlásí. Zatím

Analýza
Nastavení parametrů programů kvantitativního uvolňování i úrokových sazeb ponechá Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání beze změny. Její nová prognóza by ale mohla přinést revizi HDP pro třetí čtvrtletí směrem nahoru. Inflační výhled však bude pochmurný.
Prodloužení a rozšíření programu kvantitativního uvolňování ECB zatím neohlásí. Foto: Depositphotos.com

Ten podle našeho názoru nakonec ECB donutí, aby stávající pandemický program nákupů aktiv (PEPP) rozšířila o dalších 500 miliard EUR a prodloužila ho do konce příštího roku. Toto rozhodnutí oznámí pravděpodobně v říjnu nebo prosinci. Nárůst tržních eurových sazeb tak bude pravděpodobně komplikovanější, než se původně zdálo. I nadále ale zůstává naším základním scénářem včetně nárůstu sklonu celé křivky.

Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání zveřejní svou novou prognózu i hodnocení ekonomické situace eurozóny jejím hlavním ekonomem Philipem Lanem.

Ten již minulý týden zasadil ránu euru, když prohlásil, že na „síle měny záleží“. Společná evropská měna tak v následujících dnech ztratila necelá dvě procenta a z výšin těsně pod 1,20 USD/EUR se sesunula na 1,18 USD/EUR.

To, že její vzestup byl v posledním období příliš rychlý, jsme se domnívali i my. S jejím několikaletým postupným posilováním ale naše prognóza počítá. Úroveň 1,20 USD/EUR podle nás zdolá v prvním čtvrtletí příštího roku, ve třetím se pak bude pohybovat kolem 1,25 USD/EUR.

Čtvrteční zasedání ale euru na silnější úrovně zřejmě nepomůže, spíše naopak.

Nová prognóza z dílny ECB by mohla přinést revizi HDP pro třetí kvartál směrem nahoru. Červnový odhad počítal s růstem ekonomiky eurozóny mezikvartálně o 8,3 %, přičemž naše prognóza je skoro dvojnásobná.

Vylepšen by tak mohl být i celý rok 2020. Výhled na rok 2021 je ale nejistý. My počítáme s růstem o 4,8 %, ECB o 5,2 %.

Obavy Evropské centrální banky budí vývoj inflace. Její jádrová složka se v srpnu propadla na historicky nejnižší úroveň (0,4 %) a silné euro situaci zrovna nezlepšuje. Ve srovnání s červnovou prognózou ECB silná měna zredukovala inflaci o zhruba 0,1-0,2 procentního bodu. A už červnová prognóza nebyla zrovna optimistická. Pro letošní rok počítala s inflací 0,3 procenta, pro příští 0,8 % a pro rok 2022 s 1,3 procenta. To už samo o sobě vzbuzovalo pochyby, zda by ECB neměla měnovou politiku uvolnit ještě více.

PSALI JSME:
ECB vnesla na devizové trhy volatilitu

Evropská centrální banka v březnu schválila dodatečný objem nákupu aktiv v hodnotě 120 miliard eur. Ten by měl skončit letos v prosinci. Vzhledem k nízké inflaci a sekundárním efektům pandemické krize (bankroty firem, rostoucí nezaměstnanost – pozn. aut.) předpokládáme, že ECB bude chtít udržet měsíční objemy nákupů aktiv na zhruba stávající úrovni.

To by mohla udělat několika způsoby. Může prodloužit program, který bude v prosinci končit, dále zvýšit pravidelné měsíční nákupy aktiv v rámci programu APP (20 miliard eur měsíčně) nebo rozšířit nouzový pandemický program nákupu aktiv (PEPP). Podle našeho názoru si bude ECB chtít zachovat co největší flexibilitu a přistoupí tak k prodloužení programu PEPP do konce příštího roku.

Ten by podle současných parametrů měl skončit v červnu 2021. Zároveň program rozšíří o dalších 500 miliard eur. Celkově by pak dosáhl 1,85 bilionu eur.

ECB by ho ale podle našeho odhadu nakonec nevyčerpala celý (čerpání odhadujeme na úrovni 1,5 bilionu eur – pozn. aut.). Jeho rozšířením by si však vytvořila dostatečný polštář, který by v případě potřeby mohla použít.

PSALI JSME:
ECB přihodila pod kotel, ale problém německého rozsudku trvá

Zároveň by tím finančním trhům s předstihem vyslala signál, že tuto možnost má. To by se mohlo hodit i tehdy, pokud by v důsledku velké emise dluhopisů, která eurozónu čeká, začaly výnosy příliš růst a utahovat finanční podmínky. Rozhodnutí rozšířit program PEPP bude podle nás oznámeno v říjnu či prosinci letošního roku.

Dalším diskutovaným tématem může být revize strategie ECB. Ta podle našeho názoru příští rok vyústí ve změnu inflačního cíle ze současného pod, ale blízko dvou procent na symetrický dvouprocentní inflační cíl.

V praxi to bude znamenat podobný výsledek, jako když Fed oznámil, že bude cílovat průměrnou inflaci. Tedy ještě delší období uvolněné měnové politiky a to až do doby, než prognóza začne ukazovat na růst inflace nad dvě procenta. Růst úrokových sazeb tak očekáváme nejdříve v polovině roku 2023. Do té doby předpokládáme jejich stabilitu.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropské dluhopisy. Změní německý ústavní soud své rozhodnutí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.