Prohlášení EAPN ČR v době pandemie covid-19 k Mezinárodnímu dni za odstranění chudoby

Od roku 1992 je na základě usnesení Valného shromáždění Organizace spojených národů 17. říjen připomínán jako Mezinárodní den za odstranění chudoby. Evropská síť proti chudobě v České republice (EAPN ČR) se při příležitosti tohoto dne v roce 2020 obrací k veřejnosti a politikům s následujícím prohlášením.
Od roku 1992 je na základě usnesení Valného shromáždění Organizace spojených národů 17. říjen připomínán jako Mezinárodní den za odstranění chudoby. Ilustrační foto: Pixabay.com

V době koronavirové pandemie se úsilí o zmírňování chudoby a sociálního vyloučení stává i v České republice ještě důležitějším úkolem než dříve. Ačkoliv podíl lidí žijících v chudobě je dlouhodobě v České republice ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie velmi nízký (přibližně 11 – 15 %), velmi početná skupina obyvatel ČR má příjmy ve výši, která je jen těsně nad příjmovou hranicí chudoby (odhaduje se až třetina obyvatelstva).

V důsledku protiepidemických opatření je tedy příliš mnoho lidí ohroženo nedostatkem hmotných prostředků k zdravému a důstojnému životu. Pokud lidé pracují za minimální mzdu nebo lehce nad minimální mzdou, nejsou schopni si z ní zaplatit pokrytí základních potřeb, obzvláště nyní v době epidemie covid-19.

Mezi základní lidské potřeby patří podle Evropského pilíře sociálních práv, který přijaly všechny státy Evropské unie na summitu ve švédském Goteborgu v prosinci 2017, patří zejména výživa, bydlení, hygiena, vzdělávání, zdravotní péče a sociální ochrana. V ČR je však stále mnoho lidí, kteří k uspokojení těchto základních potřeb nemají snadný přístup a koronavirová epidemie jejich počet výrazně zvýší!

V České republice chudobu v současné době nejčastěji způsobuje špatně placená práce související s nízkou minimální mzdou, bytová nouze a zadlužení následované exekucí. Při předcházení situacím, které vedou lidi k chudobě, sehrává důležitou roli sociální práce. EAPN ČR upozorňuje na to, že v České republice jsou nestátní poskytovatelé sociálních služeb trvale v nejistotě, zda sociální práce bude dostatečně financována i v následujícím roce. Přitom navíc nyní hrozí, že financování sociální projektů nestátních organizací z evropských fondů bude v nadcházejícím programovacím období zkráceno na polovinu.

EAPN ČR vyzývá orgány veřejné správy a politiky, aby v rámci překonávání důsledků epidemie covid-19 přijali opatření zaručující každému člověku odpovídající úroveň příjmů k pokrytí základních životních potřeb a současně posílili financování sociálních služeb poskytovaných zejména nestátními organizacemi. Současně děkuje veřejnosti a nestátním organizacím za to, že projevují solidaritu s lidmi, kteří nezbytnou výši příjmů nemají, a rozmanitým způsobem jim pomáhají.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Salutem Fund vstoupil na Burzu cenných papírů

SALUTEM FUND SICAV a. s., realitní investiční fond pro kvalifikované investory, je od 9. února 2021 obchodovaný na pražské Burze cenných papírů. Cílem vstupu fondu na burzu je navýšení tržní kapitalizace. Minimální …

ČSÚ: Na co se ptáme při Sčítání 2021

V nadcházejícím sčítání lidu, které začíná 27. března, se zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Statistici maximálně využili existující data z registrů a ptají se pouze na to, co není možné zjistit …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru