Prolhaní Češi. Ženy si vymýšlejí o nákupu zbytečností, muži si přifukují plat

Pokud vám kolega v práci řekne, o kolik dostal přidáno a jaký úžasný plat momentálně má, klidně je možné, že lže. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit totiž každý druhý Čech aspoň jednou záměrně neřekl pravdu, přičemž muži si nejčastěji nafukují plat. Ženy si zase nejvíce vymýšlejí o nákupu zbytečností.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Vzpomínáte na svá školní a studentská léta, jak jste si vymýšleli, když jste nenapsali domácí úkol nebo jste dorazili do třídy až po zvonění? Večer nesvítila elektřina, ráno se porouchal autobus, sousedům umřel pes… A vymýšlíte si občas i v dospělosti? Třeba když se vám nechce na schůzku? Nejste v tom rozhodně sami, jak dokazuje průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit, kterého se zúčastnilo na pět set Čechů.

„Průzkum ukázal, že když nechceme říkat pravdu, často použijeme výmluvu. Alespoň jednou ji použil každý druhý respondent. Češi si také neváhají vymýšlet, pokud jde o drobné hříchy – například že měli v hospodě jen jedno pivo nebo že pravidelně chodí do posilovny. Takový výmysl přiznalo 41 procent respondentů,“ řekl Roman Müller, analytik společnosti Home Credit.

NE KAŽDÁ LEŽ JE ŠPATNÁ

Češi jsou přesvědčeni o tom, že ne každá lež je špatná a hodná k odsouzení. K takzvané milosrdné lži se někdy uchýlilo dokonce 80 procent dotazovaných. Každý druhý navíc tvrdí, že touto nepravdou někomu reálně pomohl. Na druhou stranu ovšem platí, že Češi moc dobří lháři nejsou. Často totiž bývají odhaleni, stane se tak ve čtyřech případech z deseti. A 40 procent lidí dokonce přiznalo, že jim provalená lež přinesla potíže.

Mezi časté lži patří vylepšování své momentální situace. Až 60 procent Čechů aspoň jednou tvrdilo, že se má lépe než ve skutečnosti. A o výši své výplaty zalhal každý čtvrtý dotázaný.  „U mužů je to dokonce každý třetí. Souvisí to s tím, že jsou společností stále bráni jako živitelé rodiny, takže se snaží prezentovat co nejlépe. A pokud ještě rodinu nemají, pokouší se blýsknout před ženami,“ vysvětlil analytik.

O ÚVĚRU SE NELŽE

Více se lže v regionech, kde je tíživější situace se zaměstnaností – například na Ústecku o svém platu alespoň jednou nemluvilo pravdu 40 procent obyvatel. Zajímavé je, že si lidé netroufnou lhát bankám a dalším finančním institucím. Přiznalo se k tomu jen osm procent dotázaných.

„Stejně dobře jako banky, pojišťovny a úvěrové společnosti si vedou úřady – také u nich Češi zpravidla uvádí pravdivé údaje,“ sdělil Müller. Právě upřímnost vůči bankám a úvěrovým firmám je podle něj klíčová. Pokud se člověk vychloubá výší platu u potenciální partnerky, maximálně se po odhalení pravdy zesměšní. Pokud ale zalže poskytovateli úvěru, smyšlenka může mít závažné právní důsledky.

„Solidní poskytovatel půjček své klienty důkladně prověřuje, je to dokonce jeho povinnost. Zákazník o sobě musí poskytnout celou řadu údajů, které nikdy nesmí zfalšovat. Už kvůli sobě, protože podle nich poskytovatel úvěru vyhodnotí, jestli je pro něj půjčka bezpečná a zvládne ji splatit. Druhá věc je, že pokud lže, dopouští se úvěrového podvodu,“ uzavřel Müller.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru