Prolhaní Češi. Ženy si vymýšlejí o nákupu zbytečností, muži si přifukují plat

Pokud vám kolega v práci řekne, o kolik dostal přidáno a jaký úžasný plat momentálně má, klidně je možné, že lže. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit totiž každý druhý Čech aspoň jednou záměrně neřekl pravdu, přičemž muži si nejčastěji nafukují plat. Ženy si zase nejvíce vymýšlejí o nákupu zbytečností.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Vzpomínáte na svá školní a studentská léta, jak jste si vymýšleli, když jste nenapsali domácí úkol nebo jste dorazili do třídy až po zvonění? Večer nesvítila elektřina, ráno se porouchal autobus, sousedům umřel pes… A vymýšlíte si občas i v dospělosti? Třeba když se vám nechce na schůzku? Nejste v tom rozhodně sami, jak dokazuje průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit, kterého se zúčastnilo na pět set Čechů.

„Průzkum ukázal, že když nechceme říkat pravdu, často použijeme výmluvu. Alespoň jednou ji použil každý druhý respondent. Češi si také neváhají vymýšlet, pokud jde o drobné hříchy – například že měli v hospodě jen jedno pivo nebo že pravidelně chodí do posilovny. Takový výmysl přiznalo 41 procent respondentů,“ řekl Roman Müller, analytik společnosti Home Credit.

NE KAŽDÁ LEŽ JE ŠPATNÁ

Češi jsou přesvědčeni o tom, že ne každá lež je špatná a hodná k odsouzení. K takzvané milosrdné lži se někdy uchýlilo dokonce 80 procent dotazovaných. Každý druhý navíc tvrdí, že touto nepravdou někomu reálně pomohl. Na druhou stranu ovšem platí, že Češi moc dobří lháři nejsou. Často totiž bývají odhaleni, stane se tak ve čtyřech případech z deseti. A 40 procent lidí dokonce přiznalo, že jim provalená lež přinesla potíže.

Mezi časté lži patří vylepšování své momentální situace. Až 60 procent Čechů aspoň jednou tvrdilo, že se má lépe než ve skutečnosti. A o výši své výplaty zalhal každý čtvrtý dotázaný.  „U mužů je to dokonce každý třetí. Souvisí to s tím, že jsou společností stále bráni jako živitelé rodiny, takže se snaží prezentovat co nejlépe. A pokud ještě rodinu nemají, pokouší se blýsknout před ženami,“ vysvětlil analytik.

O ÚVĚRU SE NELŽE

Více se lže v regionech, kde je tíživější situace se zaměstnaností – například na Ústecku o svém platu alespoň jednou nemluvilo pravdu 40 procent obyvatel. Zajímavé je, že si lidé netroufnou lhát bankám a dalším finančním institucím. Přiznalo se k tomu jen osm procent dotázaných.

„Stejně dobře jako banky, pojišťovny a úvěrové společnosti si vedou úřady – také u nich Češi zpravidla uvádí pravdivé údaje,“ sdělil Müller. Právě upřímnost vůči bankám a úvěrovým firmám je podle něj klíčová. Pokud se člověk vychloubá výší platu u potenciální partnerky, maximálně se po odhalení pravdy zesměšní. Pokud ale zalže poskytovateli úvěru, smyšlenka může mít závažné právní důsledky.

„Solidní poskytovatel půjček své klienty důkladně prověřuje, je to dokonce jeho povinnost. Zákazník o sobě musí poskytnout celou řadu údajů, které nikdy nesmí zfalšovat. Už kvůli sobě, protože podle nich poskytovatel úvěru vyhodnotí, jestli je pro něj půjčka bezpečná a zvládne ji splatit. Druhá věc je, že pokud lže, dopouští se úvěrového podvodu,“ uzavřel Müller.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Mnozí Češi si dlouhodobě stěžují, že čelí vyšším cenám potravin nebo že se na nich nadprůměrně dobře pakují telefonní operátoři. Alespoň tedy ve srovnání zejména se západními zeměmi Evropské unie. V současnosti lze …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru