Proti odstřižení Ruska od SWIFT je hlavně Německo a banky z Wall Street

Názor
Spojené státy opět vážně zvažují, zda usilovat o odstřižení Ruska od systému SWIFT. Ten představuje rozsáhlou mezinárodní síť pro zasílání platebních příkazů mezi tisícovkami bank, finančních institucí a firem, bez níž prakticky nelze uskutečňovat přeshraniční platby.
Proti odstřižení Ruska se však kromě n2mecka vyslovují také velké americké banky, tedy takzvaný Wall Street. Obávají se inflace, sblížení Ruska s Čínou a také snížení významu dolaru ve světě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě odstřižení Ruska tak vlastně není možné této zemi platit za její vývoz, včetně vývozu plynu a ropy. V důsledku tak odstřižení od SWIFT může znamenat přerušení dodávek ruského plynu do Evropy.

Zhruba 35 procent plynu, který se v Evropě spotřebovává, pochází právě z Ruska. Bezprostředně za něj není úplná náhrada. Muselo by dojít k navýšení dovozu zkapalněného plynu z USA nebo z Kataru a také ke znovuzprovoznění již odstavených jaderných nebo uhelných elektráren, jinak by Evropě hrozila dramatická inflační vlna a blackouty.

Odstřižení Ruska od SWIFT by ochromilo všechny evropské ekonomiky. Mezi nejtíživěji zasažené by patřila ta německá. Německo prochází revoluční přeměnou své energetiky – takzvanou Energiewende –, v jejímž rámci právě vypíná zdroje využívající fosilní paliva, zejména jaderné bloky a uhelné elektrárny. Tím ovšem citelně zvyšuje svoji závislost na ruském plynu.

Proto se Německo – společně s Itálií, Maďarskem a Kyprem – staví proti odstřižení Ruska od SWIFT. Představuje tak tím pádem na Západě nejdůležitější oporu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

PSALI JSME:
Odstřižení od SWIFT může Putinův režim zničit, Západu ale přinese inflaci, nutnost vzdát Green Deal či pád dolaru

Postoj hlavně Německa ale také vytváří tlak, který od prosazování odstřižení Ruska odrazuje také Spojené státy. Na druhou stranu, Británie, Nizozemsko nebo Kanada se nyní pro odstřižení už hlasitě vyslovují, stejně jako Česká republika.

Sama organizace SWIFT – která fakticky představuje družstvo spravované belgickou centrální bankou, které v Belgii také sídlí – se už nyní tolik nezdráhá jako ještě před pár dny nastolit otázku ruského odstřižení. Hlas samotné organizace SWIFT ale není rozhodující.

Klíčový je vedle postoje USA také postoj EU. Spojené státy nemohou Rusko od SWIFT jednostranně odstřihnout, je totiž třeba, aby také EU jednomyslně zavedla příslušné sankce. Tomu však zatím brání zmíněné čtyři členské státy v čele s Německem coby nejsilnější ekonomikou EU. Německo svůj odpor k odstřižení Ruska vysvětluje tak, že by se jednalo o technicky obtížný krok.

Proti odstřižení Ruska se však vyslovují také velké americké banky, tedy takzvaný Wall Street. Obávají se inflace, sblížení Ruska s Čínou, která rozvíjí svůj vlastní platební systém, a také snížení významu dolaru ve světě. Ve skutečnosti se ale jak Německo, tak banky z Wall Street evidentně obávají hlavně vlastních ekonomických ztrát.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.