Průměrný český investor dosáhl za první pololetí zhodnocení 5,51 %

Analýza
Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Podle Indexu českého investora CII750 investiční podílové fondy českému investorovi dodaly za půl roku velice slušný zisk 5,51 procenta. Informovala o tom společnost Fincentrum & Swiss Life Select.
Značný vliv na investice měl i vývoj měn. U eurových investic vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s prvním pololetím předchozího roku se investice českých investorů letos vyvíjí stabilněji. Před rokem se podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Fincentrum & Swiss Life Select, průměrný tuzemský investor po šesti měsících stále nacházel ve ztrátě -3,3 procenta.

„Vyššího zhodnocení dosahuje letos dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Ty mu za uplynulé dva kvartály přinesly podle Indexu českého investora CII750 zisk v podobě 11,34 procenta. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy po půl roce de facto na stejné výchozí úrovni,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.

Značný vliv na investice měl i vývoj měn. V kurzu k americkému dolaru se sice česká koruna v pololetí nacházela na úrovni z počátku roku, vůči euru ale znatelně posílila. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny.

Zatímco první tři měsíce tohoto roku jasně dominovaly hodnotové akciové fondy, druhý kvartál svědčil spíše růstovým akciovým fondům. Výrazně se ale rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů, přičemž ty akciové se vezly na pozitivní vlně dosahování dalších nových rekordů na mnoha burzách.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2020

„Ve druhém čtvrtletí jsme byli svědky zvyšující se důvěry spotřebitelů, kteří začali kompenzovat svou odloženou spotřebou. To také představuje jeden z hlavních stimulů pro rostoucí inflaci, která v květnu ve Spojených státech dosáhla dokonce pěti procent,“ upozornil Bechník s tím, že takovýto vývoj obecně snižuje výnosy růstových akcií a velké části dluhopisů.

Trh však podle něj vysokou inflaci posledních měsíců hodnotí spíše jako krátkodobý efekt. „Proto se naopak u obou zmíněných investičních tříd v tomto kvartále zlepšila výkonnost,“ domnívá se hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Na předních místech se v Indexu českého investora CII750 za uplynulé pololetí umisťovaly fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný náskok si ale vybudovaly v prvním čtvrtletí, v druhém již povětšinou lehce zaostaly za fondy růstových akcií.

Regionálně slušných výsledků dosahovaly cenné papíry především ze střední Evropy, které se podařilo zmírnit šíření nákazy koronaviru spolu se zrychlením tempa očkování. V rámci akciových trhů pak v dané oblasti dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor pak těžil z očekávaného rychlejšího zvedání úrokových sazeb, než ve většině ostatních regionů.

Tabulka ukazuje na umístění fondů podle jejich čtvrtletní a pololetní výkonnosti přepočtené do české koruny. Zdroj: Swiss Life Select a Thomson Reuters

„Celkově bylo první pololetí horší pro dluhopisové fondy. Dluhopisům se však lépe vedlo v posledních třech měsících prvního pololetí v porovnání s prvním kvartálem. Výkonnostní rozdíly mezi rizikovějšími a bezpečnými dluhopisy téměř zanikly, zatímco v prvním kvartále rizikovější vysoko úročené dluhopisy jasně dominovaly,“ uvedl Richard Bechník.

Atraktivnější začaly být peněžní fondy zaměřené na repo operace v české koruně, které podpořilo zvednutí úrokových sazeb Českou národní bankou. V rámci zaměření na ostatní třídy aktiv slušně zhodnotily komoditní fondy. Zvláště se dařilo těm orientovaným na ropu či například měď. Naopak horší výkonností si prošly fondy, které svoji hodnotu odvíjejí od ceny zlata.

Podle společnosti Broker Consulting, která informovala o svém červnovém Indexu podílových fondů, se opět potvrdila neochvějnou pozici komoditních fondů, které meziměsíčně posílily o 1,46 procenta. Od počátku letošního roku zaznamenávají výrazný, téměř pětinový nárůst.

Komoditní fondy mají za sebou silné období. Ceny komodit se letos skokově zvýšily v prostředí výrazného růstu hospodářství, uvolněné měnové politiky, rostoucí inflace a problémů v rámci dodavatelských řetězců. Avšak v posledních několika týdnech už růst cen nebyl tak výrazný jako dříve. Značný pokles pak v průběhu června zaznamenaly zlato a stříbro.

Zdroj: Broker Consulting

V červnu podle indexu Broker Consulting posílily také nemovitostní a akciové fondy, naproti tomu dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu nevybočily ze svého klesajícího trendu a skončily se ztrátou 0,06 procenta, respektive 0,10 procenta.

„Uplynulý půlrok byl štědřejší hlavně pro investory investující do klasických akciových a komoditních fondů. Oba typy fondů vykazují za posledních 12 měsíců vysokou výkonnost, která je dána enormním růstem na kapitálových trzích, a to hlavně v minulém roce,“ informoval redakci Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic Broker Consulting.

Pozitivně, jak uvedl, zakončily pololetí také nemovitostní fondy, které se blíží dvěma procentům. „Od začátku roku se však nedaří dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu, které zakončily pololetí v záporných číslech,“ komentoval analytik půlroční vývoj sledovaných investičních fondů.

České nemovitostní fondy jsou známé svou nízkou volatilitou a do jisté míry stabilním výnosem. Z červnového indexu Broker Consulting vyplývá, že nemovitostní fondy meziměsíčně posílily o 0,65 procenta a od začátku letošního roku si připisují nárůst o 1,82 procenta. Na trhu rezidenčních nemovitostí je růst ještě znatelnější a podle Broker Consulting téměř nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl změnit.

PSALI JSME:
Větší dostupnost bydlení pro mladé přinese menší výnosy investičním bytům

Pozitivní nálada, která během května panovala na finančních trzích, se podle analytiků udržela i v červnu. Výraznou měrou k ní přispělo pokračující očkování populace proti nemoci covid-19 a také klesající počty nakažených. Během června byly akciové trhy ovlivněny drobnou korekcí, nicméně konec měsíce se jim vydařil.

Podle Broker Consulting Indexu podílových fondů zakončily akciové fondy měsíc červen s mírným nárůstem o 0,42 procentních bodů, od začátku roku si tak připsaly 8,16 procenta. V červnu se dařilo především technologickým společnostem. Situace naopak nebyla nakloněna bankám a společnostem, které se podílejí na těžbě zlata.

Dluhopisové fondy si podle indexu od začátku letošního roku připsaly ztrátu 2,73 procenta, fondy peněžního trhu 1,55 procenta. Nízká výkonnost těchto fondů je ovlivněna růstem výnosů do splatnosti u tuzemských státních dluhopisů. Tento růst se však nyní pozastavil a u některých státních dluhopisů dokonce došlo k mírnému poklesu.

U českých státních dluhopisů se pozitivně projevuje stabilní zájem investorů v primárních aukcích nových dluhopisů ministerstva financí, podle jehož údajů se podíl nerezidentů na celkové držbě českých státních dluhopisů pohybuje stále lehce nad 30 procenty.

PSALI JSME:
České dluhopisy nadále atraktivní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.